No items found.

Versünnep

fulszoveg_szept_25._dzs22old.



Az Erdélyi Múzeum-Egyesü­let kiadásában frissen került ki a nyomdából az 1784-ben Kolozsvárott született Pataki Mózes Poétai Gondolatok című kéziratos munkája. Az Egyed Emese által sajtó alá rendezett verses és rövidprózai szövegekből álló kézirat editálásával bővülhet az Erdélyi Múzeum egykori munkatársáról kialakult képünk, akit ifj. Wesselényi Miklós nevelőjeként és barátjaként is számon tart az irodalomtörténet-írás.

Mint Egyed Emse a kötet előszavában, illetve a kísérő tanulmányban hangsúlyozza, a fiatalon elhunyt Pataki Mózes kötete, amely egyaránt tartalmaz versfordításokat és saját költeményeket, stílusirányzatok határmezsgyéjén keletkezik, felmutatva azokat az ízlés- és szemlélettörténeti átalakulásokat, amelyek oly jellemzőek az 1800-as évek elejének magyar irodalmára. Az 1805-ben már cenzúrára benyújtott kézirat huszonnyolc verset, a kötet mottójául szolgáló Schiller-idézettel együtt 29 „poétai momentum”-ot és kilenc példázatot tartalmaz prózai történetbe ágyazva. A gyűjtemény szerkezete gondos poétai, szerkesztői munkára vall, amely stílusban, eszköztárában, gondolatiságában, sőt, színvonalában, ahogyan a szerkesztő megjegyzi, „nem marad el attól, amit a weimari klasszika vagy a megújuló árkádizmus a korban Európában tőlünk például nyugatabbra produkált.”

Pataki ízlésbeli orientációját jól jelzi, a kézirat leadása és a cenzori véleményezés megszületése után, 1806-ban még igazít a kéziraton, például beilleszti a Schiller halálára íródott sírversét, amely egyben a kötet egyik legszebb darabja: „Jajgat az ész’ le borúlt angyala sirja felett./Jo érzések öröm-poharától részegedett sok/Szép pillanataim áljatok égybe elő.”
Kritikai kiadásnak szánja a szerkesztő a könyvet – így a kötet nem csak a régi magyar vers kedvelőinek szól, egyetemi oktatásban is kitűnően alkalmazható, a kötet végén található jegyzetek részletes útbaigazítást nyújtanak Pataki olvasmányélményeiről, a versek forrásairól, keletkezési körülményeiről, amelyekről a kísérőtanulmányában is részletesen olvashatunk.
A Poétai Gondolatok az Erdélyi Múzeum folyóirat megjelenésének 200. évfordulóján lát napvilágot – jó apropó nemcsak az ünneplésre, de a versolvasásra is.

S. Pataki Mózes: Poétai Gondolatok. Kritikai kiadás. Sajtó alá rendezte, a tanulmányt és a jegyzeteket írta Egyed Emese. Erdélyi Múzeum-Egyesület, Kolozsvár, 2014.

Összes hónap szerzője
Legolvasottabb