Han Kang dél-koreai írónőnek ítélte a Svéd Akadémia az idei irodalmi Nobel-díjat – jelentették be Stockholmban október 10-én. Ő az első dél-koreai szerző, aki megkapta a rangos elismerést.
Az Akadémia ezzel indokolta Han Kang díjazását: „intenzív költői prózájáért, amellyel szembenéz a történelmi traumákkal és rávilágít az emberi élet törékenységére”.
Han Kangnak két könyve jelent meg magyar nyelven: a Nővényevő 2017-ben, a Nemes teremtmények pedig 2018-ban (mindkettő a Jelenkor Kiadónál).
A Nemes teremtményekről a Helikon is közölt kritikát 2020-ban. Ebben Codău Annamária így fogalmaz:
„A regényt átszövő motívumok (madár, üveg, eső, szökőkút, gyertya) azon elvi és gyakorlati kérdés köré épülnek, hogy hogyan működhet(ünk) tovább egyéni, nemzeti, de az emberiség szintjén is. A vissza- és újrarendeződés lehetősége a túlélők esetében rendre a megbocsájtás, bűntudat, lelkiismeret, méltóság problémájába ütközik (ami néhányszor picit szentenciózusabban fogalmazódik meg, mint amennyire szükséges), de a paradoxonba is, hogy mindenek ellenére a testi funkciók továbbra is működnek (…) ami számomra a regényből kiderül, az nem a hatalommal szembeni ellenállás kudarcossága, de nem is a halál értelemmel való felruházása, hanem az, hogy a lázadás az élni akarás egyik cselekedete az olyan hatalommal szemben, amely nem tűri, ha a méltó élet tiszteletben tartását követeled tőle. A megtorlás brutalitása és a békés lázadás közötti aránytalanság sokkja szüntelenül elbizonytalanít, hogy miként lehet elkövetőnek és elszenvedőnek egyaránt nemes teremtménynek megmaradni, nemes teremtményként tovább élni.”