A Helikon Estek sorozatában november 28-án délután hattól, Kolozsvár Magyarországi Főkonzulátusán az újonnan alapított Kemény Zsigmond-díj átadására és a Helikon tudományos-fantasztikus irodalom tematikájú lapszámbemutatójára került sor. Azt est házigazdája Mile Lajos főkonzul volt, aki – elmondása szerint – mindig megtiszteltetésnek és szívéhez közel álló eseménynek tekinti, ha irodalmi rendezvényeknek adhat otthont a Főkonzulátus.
Karácsonyi Zsolt főszerkesztő úgy látta, hogy a Helikon szerkesztőségétől még kitelnek olyan ötletek, hogy a kéthetente megjelenő lapszámok között körülbelül negyedévente helyet foglaljanak tematikus számok is, így 2016 végére a sci-fire esett a választás. Papp Attila Zsoltot kérdezvén kiderült, hogy elsősorban ő volt a szakértő ennek a lapszámnak az összeállításakor, munkája nyomán pedig igyekszik a magyar s ezen belül is erdélyi science fiction termésre koncentrálni – ugyanis elég sokrétű, kevésbé vitatott és figyelmet kapó műfajról, esztétikáról beszélünk.
A szerkesztőtől megtudhattuk, hogy a lapszámban Mandics Györggyel készült interjút is olvashatunk (a szerző neve ismerős lehet a Vasvilágok című kötet kapcsán, ami az 1980-as években jelent meg), illetve egy Veres Miklós-tanulmányt is a dualizmus kori sci-firől is (itt nem csak Jókai Mór, de Herczeg Ferenc alakja is felmerülhet az olvasó szeme előtt). A lapszámot régi város-képeslapok illusztrálják, melyeken „futurisztikus” elemek szerepelnek, például léghajók, zeppelinek stb. Bálint Tibor munkásságáról is olvashatunk benne, elsősorban a robot-tematikája kapcsán.
A továbbiakban a lapszám szerzői is felolvastak szövegeikből, így André Ferencet, Antal Balázst, Király Zoltánt és Karácsonyi Zsoltot hallhattuk, ezután pedig Demeter Zsuzsa laudációját is, valamint Szilágyi István beszédét a díjjal kapcsolatban. A Kemény Zsigmond-díjat olyan szerzőnek ítélik oda, aki „írásai és munkássága révén a Helikon tágabban értelmezett alkotói közösségének kiemelkedő személyisége” – már amint az esemény leírásában is olvasni lehetett.
A díjat Antal Balázs nyerte el, akinek A Kreón bolygó költői című prózáját olvashatjuk ebben a lapszámban. Antal Balázs a Nyíregyházi Egyetem Irodalomtudományi Intézeti Tanszékének adjunktusa és a Műút portál szerkesztője.