A BBTE Magyar Filozófiai Intézete 2025-ben is várja a középiskolások jelentkezését a Filozófiai esszépályázatára. Ezúttal a következő szövegeket ajánlják az érdekeltek figyelmébe:
1) „[Az egyén] Egyedi létének abszurd voltát ellensúlyozni tudja a kapcsolódás tudatosságával, ha szabadságát, mint a közösségbe-kapcsolódás szükségességének felismerését veszi birtokba. A kiútkeresés – Kafkáé is – így egy reális lehetőség, amely kivezetheti az egyént önmagából, de nem a transzcendencia felé, hanem a földi szolidaritás, a kézzelfogható-elérhető kapcsolatok világába. De az egyénnek tisztáznia kell ehhez a maga teljesen egyéni lehetőségeit: önmagára kell találnia, fel kell lelnie belső szabadságát; strukturális viszonyainak tisztázásához előbb kapcsolódásának alapját, saját magát kell ismernie. Az önmegismerés viszont csak a kapcsolódás révén, mások révén lehet teljes: a kör tehát lezárul, a kört valahol fel kell szakítani. A felszakításra irányuló szakadatlan erőfeszítés, a cselekvésben mutatkozó keresés, a kapcsolódásra, a szolidaritásra való törekvés az, amiben az ember a maga legsajátabb lehetőségeit fellelheti.” (Bretter György: Itt és mást)
2) „Az állatok már az ókortól fogva egyfajta zoo-proletariátusi osztályt alkotnak, mivel az ember a gépek kora előtt a nehéz, fizikai munkákhoz mechanikus rabszolgákként és logisztikai segédeszközökként hasznosította őket. Ez a kíméletlen kizsákmányolás nemcsak annak a régi metafizikai rendszer által fenntartott faji hierarchiának volt köszönhető, miszerint az állatok eredendően nem rendelkeznek racionális lélekkel, következésképpen saját akarattal és független szubjektivitással sem. A kizsákmányolás annak a tényezőnek is köszönhető volt, hogy az állatok már önmagukban is ipari erőforrást jelentenek. (...) A teljes körű kizsákmányolásra épülő politikai gazdaságtan jelenleg is meghatározó, hiszen az állatok manapság is élő alapanyagot biztosítanak a tudományos kísérletek, a biotechnológián alapuló mezőgazdasági termelés, a kozmetikai ipar, gyógyszeripar és a gazdaság számos további ágazata számára. A fejlett kapitalizmusban az állatok kategóriától és fajtól függetlenül eldobható testekké változnak, ami megalapozza az emberen-túli kizsákmányolás globális piacát.” (Rosi Braidotti: Állatok és más anomáliák)
További információk a pályázatról: https://filozofia.hiphi.ubbcluj.ro/esszepalyazat