2024. november 20-án szervezték meg a Mesekuckó (kolozsvári közösségi könyvkölcsönző) első felnőtt programját: Albert Csilla (Kolozsvári Állami Magyar Színház társulatának tagja) és Dimény Áron (Romániai Színházi Szövetség tagja) színművészek hangján keltek életre Márai Sándor Az igazi című regényének szereplői. A zátonyra futott házasság monológját dialógus formájában mutatták be, miközben a nézőközönség egy intim történetnek az aktív tagjává vállhatott.
A Mesekuckó első felnőtteknek szóló programját Víg Boglárka (a helyszín könyvtárosa) nyitotta meg, köszöntve a nézőket a könyvkölcsönző nemrégiben felújított könyvtárában. Elmesélte, hogy az azelőtt online könyvkölcsönzőként működő közösség szeptemberben nyitott meg kapuit az olvasni szerető gyerekek és felnőttek számára egyaránt. Víg Boglárka kiemelte, hogy Brem Imecs Ágnes (a könyvkölcsönző alapítója, Lucian Blaga Központi Egyetemi Könyvtár munkatársa) nyolc évvel ezelőtt két doboz könyvvel indította el ezt a projektet. Elsődlegesen kisgyerekeknek szóló kortárs könyvek kölcsönzésével foglalkozott, majd fokozatosan nőtt a kis közösség. Ma már nem csupán kisgyerekeknek szóló programokat szerveznek, hanem céljuk a felnőttek számára is minőségi irodalmi programokkal jelentkezni, kortárs könyveket beszerezni, valamint az is, hogy a Heltai könyvtárát újraélesszék.
Ezekkel a gondolatokkal nyitották meg a felolvasóestet. Albert Csilla és Dimény Áron színművészek hangján kelt életre Márai Sándor Az igazi című regénye. A színművészek saját szerkezetet találtak ki a részletek felolvasásához. A regényben megszólaló házastársak különálló monológjait átdolgozták és átszerkesztették, így a nézőközönség tulajdonképpen egy házastársi élettörténet váltakozó párbeszédének az aktív részévé válhattak. Fontos kiemelni, hogy ezen monológok az alkotáson belül messze helyezkednek el egymástól, így a művészek átdolgozása által most a történetet egészében lehetett látni, hallani, de legfőképpen érezni. Ennek az egységességnek köszönhetően a történet felolvasása drámai hatást keltett. Albert Csilla és Dimény Áron profi módon szólaltak meg karaktereik bőréből. A zátonyra futott házasság története új értelmet nyert, amikor a két színészművész átélhetővé tette a mű súlyát. A váltakozó szemszögek, bonyolult történetszál, a hangszínek, a szöveghez társuló mimika és gesztusok új perspektívában tűntették fel az alkotást, miközben Márai írói zsenialitása maradt a főszereplő. A szöveg átstrukturálást követően is, a színpadi adaptáció tükrözte a szövegvilág sajátos hangnemét. Mindenki ámulattal követte végig a felolvasást, amely valóban Márai Sándor írói tehetségét hivatott megidézni.
A Mesekuckó egy ingyenes könyvtárkölcsönző, így az esti felolvasáson való részvétel is teljesen ingyenes volt. A résztvevők beugróként kortárs könyveket hoztak magukkal, amelyeket a könyvtárnak adományoztak. A felolvasóest egy valóban minőségi és felnőtteknek szóló program volt, amely közelebb hozhatta az emberek szívéhez Márai Sándor alkotását. A színművészek performansza, az egybegyűlt nézőközönség, a könyvek által belakott tér egy másfajta irodalmi találkozásnak és eseménynek helyszínévé vált. A Mesekuckó a következőkben is olyan kulturális eseményeket szeretne szervezni, amelyek kicsiknek és nagyoknak egyaránt az irodalommal való találkozást és érintkezést jelenti.