Utazás anyag és lélek legmélyére
XXXIV. ÉVFOLYAM 2023. 7. (861.) SZÁM – ÁPRILIS 10.Február 9-én nyílt meg az Xponential Transylvania iroda és közösségi tér pincehelyiségében működő ArtWise Gallery csoportos kiállítása Anyag és lélek címmel. Nem előzmény nélküli a jelentkezés: volt már időszakos csoportos kiállítás itt 2022 augusztusában (OfficeArt címmel, kurátora Mihai Nuțu), amely tizenhárom kortárs művész munkáit mutatta be. Van némi átfedés a kiállítások művészgárdája között, jelen csoportosulás résztvevői Székely Bogdan, Juhos Sándor, Kurjatkó Tamás, Szabó András, Takáts Márton, Todor Tamás és Bába István, utóbbi a kiállítás kurátora és az ArtWise közösségének oszlopos tagja. Az ArtWise alternatív erdélyi művészeti közösség, melynek célja párbeszédet teremteni képzőművészet és divat között, továbbá megjelenési fórumot biztosítani fiatal művészek és divattervezők számára.1
Az Anyag és lélek hasonlóan alternatív bemutatkozás. Nem kurátori vagy művészettörténészi nyitószavak fogadják a résztvevőket, Bába István rövid üdvözletét követően a kiállított munkáké a főszerep. Izgalmas szempont ebben a térválasztás is: az egykor bankként működő épület pincehelyiségének beton- vagy téglaborítású falain jól érvényesülnek a munkák. Egymás mellett különös, már-már szakrális párbeszédbe lép Bába István Az apokalipszis négy lovasa című olajfestménye Todor Tamás Time Makes It Beautiful című triptichonjával vagy Sacrificed című munkájával. Ezeket Juhos Sándor hiperrealista, csendéleteket ábrázoló olajfestményei keretezik, a kiállítás plakátján szereplő Glaze and Pom-pom, valamint a számomra emlékezetes The Little Things című munka, amely többnyire üveg és porcelán dísztárgyakat ábrázol, szinte jelentéktelennek tűnő elemek precíz egymás mellé rendezettségét. Fontos kiemelni, hogy ez a koronavírus-járvány kijárási tilalma alatt készült, jól illusztrálja az időszak zárt, befelé irányuló figyelmét.
A szemközti falat a hiperrealista ábrázolás másfajta megközelítése uralja. Méretükből és erős kontrasztosságukból adódóan szembetűnőbbek lehetnek Szabó András monokróm, egyedülálló karcolt technikával készült képei: az épphogy megvilágított Traian fia és a szocialista kor beltereit ábrázoló About the Anatomy of Cognition AKA WTF??, amelyről talán csak az üveghal és a csipketerítő hiányzik. Tökéletes komplementerei ezeknek Székely Bogdan szelídebb színskálával, többnyire pasztellszínekből építkező olajfestményei. Munkáin nem csak a textúrák (csipkefüggöny, kötött ruhák, hajszálak) markáns jelenléte figyelhető meg a fénycsóvák és árnyékok játékában, hanem az arc vagy csupán egy kéz kifejezőereje (Aiming above, more than just a glance…; Hide to be, a gesture of profound humanity…).
A kiállítóterem legtávolabbi sarkában Kurjatkó Tamás dombormű-installációja teremt kapcsolatot a kiállítás harmadik különálló egységével. A határozott vonásokkal ábrázolt fejszobor látszólag győzedelmes diadala „elvérzett” párja mellett akár a közéleti interpretációnak is teret engedhet, ugyanakkor kerül mindenféle direkt referencialitást. Az utolsó falon Takáts Márton három aquatinta-munkája látható, különösen megragadó ezekből a Műterem című sorozat Várakozás című darabjának visszafogottsága, rezignáltsága.
Változatos kiállítás az Anyag és lélek mind a megjelenített munkák és technikák viszonylatában, mind a kiállító művészek életkorát és származását tekintve (erdélyi, román és magyar nemzetiségű képzőművészek mellett anyaországi résztvevője is van a kiállításnak, mindez több művészgeneráció megszólításával). Mindenképp ígéretes debütálása ez az ArtWise Galériának és társult művészeinek, kíváncsian figyelem az alakuló párbeszéd további felvetéseit.
Anyag és lélek (Bába István, Székely Bogdan, Juhos Sándor, Kurjatkó Tamás, Szabó András, Takáts Márton, Todor Tamás). ArtWise Galéria, Kolozsvár, 2023.
Jegyzet
1 Interjú az ArtWise-ról Molnár Istvánnal és Oláh Ildikóval a Kolozsvári Televízió Erdélyi Figyelő című műsorában, 2019. október 16. Online hozzáférés 2023. április 10. https://youtu.be/xQCF8GYGRdI