No items found.

Újabb gyermek-űrlény barátság

fulszoveg_Codau_annamaria_marcius_25_borito_1



Mit kezd magával minden idők legunalmasabbnak ígérkező nyári vakációjában egy magányos kisfiú? Természetesen megpróbál öreg ufológus barátja buzdítására kapcsolatba lépni az űrlényekkel. Amikor pedig Majken, az ufó önműködő csavarkulcsát keresve a Földre érkezik, Pöttöm Allannek minden lélekjelenlétére szüksége van, hogy új ismerősét megmentse.

A filmszerűen pörgő kalandos eseménysorozat egy olyan főhős körül bontakozik ki, aki egyfajta emberantennaként létezik már azelőtt, hogy a szomszéd öreg bácsi ezüstpapírba csavarná, és felküldené a tetőre az ufóktól érkező jelzések felfogására. Allan nyári vakációja magányosan kezdődik: két éve nem tudnak nyaralni menni, mert édesanyja egy munkahelyi lehetőség miatt elköltözött tőlük; legjobb barátját elvitték a nehezen kezelhető gyerekek intézetébe, édesapja pedig egész nap dolgozik. Pöttöm Allant ez a helyzet érzékennyé teszi az őt körülvevő világra, észreveszi az emberek közötti viszonyokat, és folyamatosan rákérdez a dolgokra, például arra, hogy miért nem viszik a gyermekére ordibáló anyát a nehezen kezelhető felnőttek intézetébe, ha már létezik nehezen kezelhető gyermekek intézete? Majken érkezése, az elveszett csavarkulcs keresése, az űrlényt elrabló karbantartónak és cinkosának üldözése, a magángyűjtő laboratóriumából való kiszabadulás mind olyan események, amelyek megtörik a magányt, de Allan nem válik instant módon tipikus, idealizált hőssé: nyugtalanság, idegesség, aggodalom tölti el a kalandok során. John Kenn Mortensen grafikaszerű illusztrációinak a stílusa ezt a nyomottabb hangulatot idézi meg, míg a szöveg könnyedsége, humora, néhol groteszk színezete gördülékennyé és élvezetessé teszi az olvasmányt. Így az derül ki, hogy a szorongás végső soron rendjén van, hisz a barátság érzése, az empátia és a jólelkűség ennek a bénító erőnek az ellenében fog hatni.

Amikor a történet végére sikerül legyőzni a veszélyeket, és biztosítani Majken hazajutását a Neonfény sugárút 38-ba, akkorra az űrlény és a kisfiú szoros barátsága már lehetővé tette a gondolatátvitel útján való kommunikációt, ami annak a jele, hogy Pöttöm Allan méltó az emberantenna szerepére.

Line Knutzon, Peter Frödin: Pöttöm Allan, az emberantenna. Koinónia, Kolozsvár, 2014.

Összes hónap szerzője
Legolvasottabb