Őszre hangolt Kádár-kor
XXXII. ÉVFOLYAM 2021. 17. (823.) SZÁM – SZEPTEMBER 10.
Milyen egy besúgócsalád? Apuka napközben megfigyel, jelentést ír, feladatból flörtöl, miközben tartótiszt felesége a III/III-as ügynököket fogadja, az új besúgókat tanítja jelentést írni, lehallgató készüléket beszerelni stb. A vacsoránál a besúgógyerek elmeséli, hogy elhelyezte a poloskákat az iskolában. Tett a női WC-be is, mert odajár sírni az elhajló töritanár. Az i-re a poént a kistesó teszi fel. Az oviban a játszótársa nem akarta neki adni a kis kék matchboxát, ezért nyugati autó behozataláért feljelentette. Majd az óvónénit is, aki tiltakozott a kiskocsi elkobzása ellen.
Finy Petra Kerti szonáta című könyvében számtalan ilyen, Örkénybe hajló groteszk elem található. (Melyek nem egy esetben túlzásnak tűnnek, de mentségükre szolgál, hogy általában egy tini fantáziálásai.)
A regény az 1987-es Magyarországon játszódik. A változás szele még csak szellő, így képtelen megmozgatni a Kádár-kor állott, dohos levegőjét. A könyv három női generáció történetét tűzi egybe. A tizennyolc éves Frida képzőművészetis hallgató és un mindent. A frusztrált, elhallgatásokkal teli családját és az ugyanilyen magyar társadalmat. Aktív szamizdatos, röplapokat ír és terjeszt. Nem annyira hazaszeretetből, mint kamaszos lázadásból.
Frida történetét Médi és Magda története ellenpontozza. A Horthy-korban, nagypolgári jólétben, a Bimbó úton kivirágzott lányok a szocializmusban is többé-kevésbé megtarthatták életmódjukat. Frida temperamentumos lázadásával szemben a passzivitást képviselik. De csak látszólag. A történetet a két, nagymama korú karakter épp annyira mozgatja, mint Frida. Csak már az öregek bölcsességével, óvatosságával. A két generációt egyfajta gémkapocsként fogja össze Frida anyjának története.
Finy Petra nem titkolt szándéka a rendszerváltás óta felnőtt generációval megismertetni a Kádár-rendszer őszét. Mikor kuriózum volt, ha banán jött a sarki boltba, óriási menőség volt egy új Adidas cipő, a külföldre utazást pedig nem a Covid akadályozta. Melyben a történelem elhallgatásokba burkolt szájhagyományként terjedt, a besúgókra is besúgók figyeltek, de már éledezett az ellenzék.
Ugyan a történet néhány fordulata lányregénységig egyszerű, ezt azonban remekül ellensúlyozza az írónő stílusa és a korhangulat kiváló ábrázolása. És mint minden igazi festménynél, itt is számtalan részlet bújik meg a háttérben. A történet mögött felsejlik az egész 20. századi magyar történelem. Háború, szovjet megszállás, kitelepítés, börtön, beszervezés és konspiráció.
Az egészet pedig valami őszi hangulat itatja át. A fakuló konszolidációs nyár színei, a rideg jelen és a változás még alig látható, mégis jelen lévő mozzanatai.
Finy Petra: Kerti szonáta. Athenaeum Könyvkiadó, Budapest, 2021.