No items found.

Örökpanorámáért cserébe – valódi kapcsolatok?

XXXII. ÉVFOLYAM 2021. 22. (828.) SZÁM – NOVEMBER 25.



Mécs Anna második kötete, a Kapcsolati hiba az ismerős-idegenség érzetét keltheti olvasójában. Novellái nagyon valószerűek, olykor mégis a végletekig kinyújtott mechanisztikus világban építkeznek magánéleti és munkahelyi színtereken: lehetsz magányos idős asszony, arcmozgásait program vezérelte művésznő, anyját féltő szociális szorongásban szenvedő harmincas férfi. Lehetsz vidékre menekülő üzletasszony, mindenmentes trendtől összezavarodott huszonéves, zaklatással vádolt lelkes iskolai tanár, gyakorlatilag akárki. Ezt a sok változóval teli akárkiságot gyűrűzi körbe-körbe a magány, a mesterséges intelligencia, a (sikertelen) menekülési vágy.


Mécs Anna falanszterszerű hangulatiságot idéző utópikus novelláskötetében a kapcsolati hiba sokrétű: egyszerre emberi és technológiai. Társas magányukban kapcsolódni próbáló, de útközben elakadó élettörténetekbe léphetünk be, közben pedig mintha folyton ott pillogna fölöttünk és köröttünk egy láthatatlan fal, amely nem enged fizikai és lelki síkon közel kerülni egymáshoz. Az emberek játékfigurák, amelyek akaratunk szerint mozgathatóak, közben pedig lehetőségünk van párhuzamos, alternatív életek megalkotására. Az arc gesztusrendszere ti-ti-tá ütemű, közben pedig javasolt egy kis lélekránc-­felvarrás.


Meddig terjed a tolerancia, az empátia, a környezettudatosság, a mesterséges intelligencia képezte hidak, és mikortól válik mindez erőszakos propagandává, amely rátelepszik az egyének életére, és átveszi az irányítást a döntéseik felett? Korrigálhatóak a kapcsolati hibák, vagy már rég a ,,meg nem értés puffjai’’ (28.) között pihenünk?


Robotpapot siratnak a hívő asszonyok, lábamputálást szorgalmaz egy professzor, hisz „Testünket a neoliberális kapitalizmus kolonizálta, így rabjai vagyunk ennek a nem funkcionális, hanem pusztán esztétikai ökoszisztémának” (80.), az évekkel ezelőtt játékkal nyert gyűrűt pedig pulzus- és tekintetellenőrző jegygyűrű váltja fel.


Mécs Anna kendőzetlen iróniával és kritikával illeti azokat a mindennapokat, amelyeket, bár egyszerűnek és felhőtlennek tűnhetnek, minden vonatkozásban átsző és átszab a mesterséges intelligencia, az ember szabad döntései pedig egyre csak fogyatkoznak. Ti-ti-ti.


Mécs Anna: Kapcsolati hiba. Scolar Kiadó, Budapest, 2020.


Összes hónap szerzője
Legolvasottabb