No items found.

Kézikönyv egy életműhöz

XXVII. ÉVFOLYAM 2016. 08. (694.) SZÁM – ÁPRILIS 25.
fulszoveg_codau_farkas_arpad_borito



Cs. Nagy Ibolya:Farkas Árpád. Közelképek írókról.Magyar Művészeti Akadémia, 2015.

Globalizálódó világunk/világunk globalizálódó olvasója általában idegenkedve közelít az erőteljesen erkölcsi-nemzeti közösségérzetet sugalmazó írásokhoz, ezért Cs. Nagy Ibolya Farkas Árpád-monográfiájával szemben az az előzetes elvárás fogalmazódott meg bennem, hogy olyan közvetítő csatornát kellene képeznie, amelyen keresztül meg tudja közelíteni és érteni például egy rendszerváltás után született olvasó is ezt a fajta poézist.
A Magyar Művészeti Akadémia új sorozatában megjelent hiánypótló kötet valóban segítséget nyújt mindebben, hisz a költő életpályájának kronologikus végigkövetésén és kötetei keletkezési körülményeinek, fogadtatásának, utóéletének az ismertetésén túl igyekszik precízen körülhatárolni ezt a lírát teoretikus alapokon is, miközben szintézist teremt a saját és a különféle kritikusi álláspontokból. Ezenkívül gyakran idéz Farkas Árpád önéletírásából, kézirataiból, amely gesztus azonfelül, hogy emberközelbe hozza a művészt, engedi őt magát pontosítani reflexiói és önértelmezései által, hogy mi is ennek a költészetnek a tétje: „a költészetet egyetlen eszköznek tartottam arra, hogy jelentsem a kort, amelyben élek. (...) nem fogadok fölibém rendet, csak mit magamnak én teremtek.” A többféle – olykor egymással szembemenő – nézőpontból történő megközelítést árnyalja és gazdagítja a földrajzi-kulturális-politikai kontextus állandó részletezése. Viszont a korrajz helyenként annyira dominánssá válik, hogy szinte magába zárja Farkas Árpád költészetét, nem engedi láttatni azt, hogy mennyire működhetnek ezek a szövegek esetleg a kontextustól elszakadva is, vagy hogy ezen a beágyazottságon kívül mi az, ami legitimálja őket.
Leszámítva a monográfusnak ezt az elfogult viszonyulását és kissé kultikus beszédmódját, amely néhol kiérzik a szövegből, a Farkas Árpád-i életművet összegző munka egy hasznos, megbízható kézikönyv, amelyet további kutatások, értelmezések kiindulópontjaként tudok elképzelni, de amelynek nyelve és felépítése a nem szakmabeli olvasó számára is könnyen hozzáférhető.



Összes hónap szerzője
Legolvasottabb