Botár László munkája
No items found.

Két évtizede szabadon

XXXV. ÉVFOLYAM 2024. 17. (895.) SZÁM – SZEPTEMBER 10.
Botár László munkája

Mit sem sejtve indulok el a csíkszeredai Megyeháza Galéria felé vezető jól ismert úton, átlépve az épület előtti tér megrongált, beesett díszköveinek kaotikus rendjén, amely később a kiállításon is visszaköszön Kántor József fotókollázsain. Travertin-műmárvány és beton hétköznapi találkozása ez, amelyet apránként visszahódít a természet néhány kósza mohája: parányi, egyeseknek lényegtelennek tűnő dolgok ezek, azonban a művészetnek mégsem lehet valami elég apró vagy lényegtelen – és ezt jól tükrözi az idén jubiláló FREE Camp kiállításának anyaga is.

Huszadjára nyitotta meg kapuit a FREE Camp Nemzetközi Képzőművészeti Alkotóműhely 2024. július 17-én. Székedi Ferenc csíkszeredai műkritikus ismertetőjéből kiderül, a gazdag múltú alkotóműhely ez idő alatt mintegy százhúsz alkotót látott vendégül tizenhét különböző országból (a rendszeresen visszajáró művészek mellett), ezzel nem csupán országos, hanem nemzetközi figyelmet irányítva Csíkszeredára. Idén újabb tíz művész vett részt a Szakszervezetek Művelődési Házának Márványtermében megrendezett alkotótáborban Dél-Koreától Ausztriáig, a Moldovai Köztársaságtól Magyarországig, közöttük hagyományosan a műhely kezdeményezője és kurátora, Botár László festőművész-grafikus is.

A határtalan alkotás jegyében működő alkotóműhely elvei a kiállítás elrendezésében is tükröződnek: nem a képviselt országokra vagy alkotóinak lakhelyére osztva jelennek meg a munkák, nem is szigorú technikától függő elrendezésben, hanem képi, művészeti kölcsönhatásban egymással. Ehhez mérten Inga Edu és Florina Breazu moldvai képzőművészek munkáinak élénk színvilága, vadító portréi és nyugtalanító absztraktjai izgalmas párbeszédbe lépnek az ezeket keretező munkákkal: a korábban említett Kántor József-fotókollázsok visszafogott kromatikájú színvilágával (amely a bejárat mellett kiállított Kántor-festményeknek is izgalmas komplementere), vagy a tőlük jobbra szomszédos falon található Munkácsy-díjas Budaházi Tibor barlangrajzszerű, szándékos roncsoltságától egészen titokzatos műveivel. Hasonlóképp nyugtalanító benyomásokra építenek a koreai ChaRyong Ko festményei is, az egymásra halmozott, a barlangeffektust imitáló fekete akrilrengetegben vagy szürreális szimbólumhálóban ragadt álomszerű figurák és helyszínek ábrázolásában. A kiállításon nem csupán hagyományosan „négyszögletű” printek vagy vásznak szerepelnek: mindezeket Orbán Anna-Mária textilművész munkái „keretezik” faltól falig, amelyekről korábbi, Playing with Paper című sorozatából visszaköszönhetnek az intenzív indigókék tónusok, ezúttal ezüsttel és sokak számára ismerős textilmintákkal kiegészülve.

Több szempontból is gazdag, változatos kiállítás ez: ha nem is annyira a meghívottak földrajzi lefedettségében (elvégre néhány példát leszámítva elsősorban szomszédos országok alkotóiról van szó), de a bemutatott alkotói világok változatosságában és a megjelenített tematikák sorában mindenképp. Természet és emberi beavatkozás kettőse, arcok és absztrakt formák összjátéka, múlt és jelen feszülnek egymásnak a vásznakon, látszólag összeférhetetlen, mégis szétválaszthatatlan világok találkozásában. Mindezek mellett generációs merítésében is gazdag a XX. FREE Camp: keménymagja elsősorban a fiatal- és középnemzedék, ugyanakkor harminc év alatti és hosszú évek óta tevékeny alkotók munkái is megtekinthetők, mint például a még pályája elején álló marosvásárhelyi Kentelki Gábor festőművész, akinek első önálló kiállítása 2017-ben nyílt meg még középiskolásként, vagy a romániai művészeti szcéna és a Román Akadémia kitüntetett alkotója, Mircia Dumitrescu, akinek triptichonként is értelmezhető munkái kiemelt figyelmet kapnak a kiállítás elrendezésében. Közvetlenül munkái mellett balra egykori bukaresti magántanítványa, az alkotótáborban rendszeresen részt vevő marosvásárhelyi Fazakas Csaba „diptichonja” található (amelyen két összeillesztett vászon adja ki a „teljes képet”, a bármikor felbontható csókjelenetet).

Látványos és tartalmas, méltó jubileumi eseménye ez egy immár húsz éve tartó kezdeményezésnek, amely remélhetőleg még legalább ennyit szolgálja a világ bármely pontjáról érkező alkotók szakmai-művészeti párbeszédét, és amely korábbi kiadásaihoz hasonlóan nemcsak egyedül Csíkszeredában lesz megtekinthető, hanem több szomszédos és nemzetközi kiállítótérben is.

XX. FREE Camp Nemzetközi Képzőművészeti Alkotóműhely, Megyeháza Galéria, Csíkszereda, 2024. 

Összes hónap szerzője
Legolvasottabb