No items found.

Illem és Kultúra – a Gyergyószárhegyi Írótáborról (2. rész)

A tartalmas délelőtti szekció után segít az agyműködés rendszerezésében a várva várt ebéd. De még jobban esik a Gyergyószárhegyi Kultúrotthon mosdójában levő vécéhasználati rendszabályzatra rátalálni, amely nem csak pusztán szórakoztató, de nyelvi megformáltságában, képiségében olyan kimunkált műalkotás, hogy egy Örkény-novelláskötetben simán megállná a helyét, kicsit sem lógna ki a sorból. A mű címe: Illemhely és kultúra. És a legszebb ebben, hogy közben a tábor is erről szól: összegyűl egy maroknyi erdélyi irodalmár, a lehető legkülönfélébb esztétikai, politikai hullámvonalak felől és mégis jól elvagyunk, jól érezzük magunkat egymás között és örülünk, hogy közösen gondolkodhatunk. Mert a művészi élet is könnyebb, ha benne van a két legelemibb hozzávaló: az illem és a kultúra.
A délutáni ülésszakot Tamás Dénes kezdi, aki a legendás Éneklő borz hangzó folyóiratról beszél. A folyóiratot 1992-ben indult, a szövegek nem nyomtatásban jelentek meg, hanem dramatizált események keretein belül olvasták fel azokat a szerzők és szerkesztők. Tamás Dénes az egyik alapítótaggal, Láng Zsolttal készített interjút, amely a folyóirat létrehozásának szándékait, motivációit, irányelveit járja körül. Láng elmondása szerint először demokratikusan megbeszélték egy-egy lapszám tematikáját, amelyhez teljesen szabadon lehetett kapcsolódni. Szintén fontos volt, hogy ha el is utaztak különböző városokba, akkor mindig valami szokatlan helyszínt kerestek, mint például a marosvásárhelyi állatkert. Elég hamar elkezdett körvonalazódni ez a formátum, így már nem is éreztek igényt print folyóiratra. A beszélgetés a folyóiraton túl még számos más fontos kérdésre is kitért, többek közt az ideologikus irodalom problémájára, melyet Láng Zsolt úgy foglal össze, szembeállítva a Bodor Ádám-próza tájaival: „Bodor Ádám történeteiben otthon van, de nincs haza, az ideologikus írók műveiben viszont van haza, de nincs bennük otthon.”


A második előadáson Mărcuțiu-Rácz Dóra elmondja, hogy bár nagyon várta, hogy utánanézzen a Zabhegyező folyóiratnak, azonban sajnos szinte lehetetlen megtalálni erdélyi könyvtárakban a példányszámokat, digitálisan sem érhető el egyetlen archívumban sem. Így többnyire csupán sajtóbeszámolók alapján sikerült összegyűjteni néhány információt a lapról: először 1995 decemberében jelent meg, majd 6 lapszámot ért meg. Felolvas néhány részletet, csemegét a régi lapszámokból, elhangzik Lövétei Lázár László verse, illetve néhány szigorú kritikai reflexió a Levélhullás című rovatból Molnár Vilmos tollából.


Codău Annamária az Árnyékhatár mutatja be, amelyet egyesek folyóiratnak, mások periodikának, és vannak, akik antológiának nevezik. A definiálás problémája mindenképp felmerül, talán ez befolyásolja az olvasatot is. Az Árnyékhatár folyóiratnak indult, de végül csak egy – meglehetősen vaskos – lapszám jelent meg. Sajnos jelenleg ez sem érhető el, sem könyvtárakban, sem digitalizálva.


Demeter Zsuzsa a Helikon Serény Múmia rovatáról tart előadást. Elmondja, hogy az irodalom iránti érdeklődése körülbelül akkoriban kezdett felerősödni, amikor a Serény Múmia rovat is indult. 1977-ben Szilágyi István egy 60 oldalas tanulmányban foglalta össze az Utunk folyóirat elmúlt 30 évének anyagát. Demeter Zsuzsa bevallja, hogy sokkal jobban érezte ennek a munkának a nagyságát, amikor nekiállt felkészülni, hogy a 13 évig futó Serény Múmia anyagát áttekintse. Az a benyomása, hogy a rendszerváltás előtt sokkal látványosabban odafigyeltek az irodalmi történésekre: bibliográfiák, listák, összefoglalók mutatják be az irodalmi eseményeket, de a rendszerváltás után ez az érdeklődés némiképp visszaszorult. A Serény Múmia összesen 272 lapszámot élt meg Fekete Vince szerkesztésében, mielőtt átvette azt Karácsonyi Zsolt, és átkeresztelte azt A nagy Kilometrik névre. A Serény Múmia szorosan összefügg a transzközép irodalom, illetve az Előretolt Helyőrség kialakulásával is, bár a Serény Múmiának jóval szélesebb volt a szerzői köre. Jóformán minden olyan szerző, aki később kötetet jelentetett meg, legalább egyszer, de inkább többször (volt, aki 42-szer!) közölt a rovatban. Érdekességképp bemutat néhány régi interjút olyan szerzőkkel, mint Karácsonyi Zsolt, Vida Gábor, Szálinger Balázs, Kelemen Hunor, Lövétei Lázár László, László Noémi stb. Izgalmas visszatekinteni, hogy akkor milyen válaszokat adtak, de a mellékelt fotók is igazi kincsnek számítanak.


A délután utolsó előadásán Zsidó Ferenc beszél az Előretolt Helyőrség folyóiratról, mely kétheti lapként indult, de végül a négy évfolyam alatt 10 lapszám jelent meg. A lapszámok nincsenek digitalizálva, de nem készült róluk repertórium sem. A transzközép antiposztmodernként definiálja magát, Sántha Attila és Orbán János Dénes a fő teoretikusai a mozgalomnak, erre jó példa Sántha némiképp parodisztikus kiáltványa. Ugyanakkor a háttérben Bréda Ferenc is nagymértékben hozzájárult a transzközép teoretizálásához. Zsidó Ferenc úgy véli, hogy az Előretolt Helyőrség felszabadító hatással volt a korabeli irodalmi párbeszédre.
A vacsorát követően átadják a Csiki László-díjat, amelyet egy 35 év alatti szerző kaphat az elmúlt két évben megjelent művéért. Kiderül, hogy idéntől lesz Csiki László debüt-díj is, aminek őszintén örülök és egyáltalán nem irigylem a zsűrit, hiszen az utóbbi időben rendkívül erős debüt-kötetek jelentek meg Erdélyben. A szokásos suspans után Lövétei elárulja a díjazottak nevét: Serestély Zalán kapja a nagydíjat a közös hűlés című kötetéért, Sánta Miriám pedig a debüt-díjas a Hétfőn meghalsz című kötetéért, mindkettő az Erdélyi Híradó Kiadó és a FISZ gondozásában jelent meg. Mindenki tapsol, meg vagyunk elégedve.


Ezután pedig Kelemen Hunort kérdezi Lövétei és Fekete Vince a Jelenlét folyóiratról és a kilencvenes évek irodalmi életéről Kolozsváron. Kelemen Hunornak csillogni kezd a szeme, ahogy meséléseiben visszakerül a 25 évvel ezelőtti hangulatba, Lövétei és Fekete szinte kapkodnak a mikrofonért, nehogy bennük ragadjon a kérdés. Meglehetősen laza és szórakoztató beszélgetés alakul ki, amelynek egyik fénypontján Fekete Vince előkeresi a Serény Múmia régi lapszámát, amelyben interjút készített Kelemen Hunorral és felteszi neki ugyanazokat a kérdéseket, majd felolvassa akkori válaszait. És ami a legfontosabb, hogy az egész beszélgetés során politikáról egy szó sem esik. Viszont kiderül, hogy Kelemen a karantén alatt újra írt néhány verset, valamint az is, hogy rendszeresen ír naplót, aminek kiadására Lövétei és Fekete Vince egyaránt lelkesen bátorítja.
Az est zárópontja a program szerint a fiatal költőnők felolvasása következik, ennek ellenére felolvas Varga László Edgár, Sánta Miriám, Horváth Benji, Borcsa Imola, Mărcuțiu-Rácz Dóra, Lövétei Lázár László, Vida Gábor és rosszmagam. Jó látni, hogy ennyi ember pimaszul jó szövegeket érthetően, tisztán és figyelmesen olvas fel. A felolvasás végén persze ismét elszabadul az éjszaka, de csak annyira, amennyire illik. Másnap pedig hazafelé menet olyan gondolatok piszkálgatják a fantáziám, hogy 1. régen mennyi folyóirat és csoportosulás volt, vajon hogyan lehetne a mostani szerzőket összerázni, 2. hogy mennyi mindent nem tudunk a közvetlen közelünkből és múltunkból sem, 3. hogy bármilyen nehéz is meghatározni azt, hogy mi az erdélyi irodalom, de azért létezik és egyáltalán nem kell szégyellni magunkat miatta.


Összes hónap szerzője
Legolvasottabb