A Tea Kiadó gondozásában jelent meg az Ame Panzh roma fiatalokból álló kollektíva beszélgetőkönyve, Az ébresztőkönyv. Szeptember 30-án délután 7 órától mutatták be a könyvet a 28. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon. Kele Fodor Ákos, a Tea Kiadó főszerkesztője beszélgetett a kötet szerzői közül Ignácz Judittal, Márton Jocival és Daróczi Annával.
A beszélgetés kis létszámú érdeklődővel indult, azonban a beszélgetés folyamán megtelt a terem – hanggal és csenddel, erős bólogatásokkal egyaránt. Kele Fodor Ákos kérdésére a jelenlevő szerzők kiemelték a kollektíva mint öndefiníció jelentőségét: a többnézőpontúság elengedhetetlen, nemcsak a tudományos és mindennapi életben, hanem a roma társadalom sokszínű csoportjaihoz való viszonyulásmódokban is.
Az Ame Panzh tagjai a Covid alatt tematikus online beszélgetéseket szerveztek barátaikkal, majd meghívottakkal is, az ott elhangzottak pedig elérhetők a Baxtale.tv-n, így adta magát a kérdés: mi célja volt a kötetbe szerkesztésnek?
Ignácz Judit hangsúlyozta, hogy a könyv célja az alkalmazhatóság: a beszélgetőkönyv minősége nemcsak a keletkezéstörténetében mutatkozik meg, hanem abban is, ahogyan hiánypótló témákat boncolgat egy edukatív, ismeretterjesztő beszédmóddal. Tárgyalt témái többek között a rasszizmus, gyűlöletbeszéd, szegregáció-inklúzió, LMBTQ+ Magyarországon, romareprezentáció.
A rasszizmusra reflektáló, azt kibontó fejezet a kötet belépője, melynek kiválasztása tudatos volt, ugyanis a rasszizmus tematizálása keretet ad az értelmezéshez, ugyanakkor kiemeli a tudatosítás és közelhozás gyakorlati fontosságát is. A szerzők hangsúlyozták a jelenkori társadalmi hárításgyakorlatot: a gyűlöletbeszéd, a rasszizmus és diszkrimináció nagyon sok egyén alapélménye, amely nem szűnik meg azzal, ha módszeresen elfordítjuk a fejünket, és megpróbálunk példának okáért a távoli Amerika rasszista propagandájára gondolni.
Az ébresztőkönyv egyik kulcsterminusa az interszekcionalitás, amely itt a többes dimenziókra, a romák-gyűjtőfogalom helyett az egyénre és a sokszínűségre fókuszál, olyan egyéni és csoportos megélésekre, amelyek könnyen kiesnek a politika és média fókuszából: Márton Joci aktivista ilyenként említette a roma nőket és a roma LMBTQ+ egyéneket és közösségeket is.
Az ébresztőkönyv és az Ame Panzh tagjai olyan törhetetlen hangok, amelyekre nagy szükség van – túl mélyen alszunk szúros szemű, tudatlan, rasszista álmokat. Ideje van már az ébredésnek.
Ame Panzh: Az ébresztőkönyv¸ Tea Kiadó, Budapest, 2023.