No items found.

Háromszázezer forintos boldogság

XXXV. ÉVFOLYAM 2024. 09. (887.) SZÁM – MÁJUS 10.

Babarczy Eszter: néhány szabály a boldogsághoz. Jelenkor, Budapest, 2023.

Első szépirodalmi műve, 2019-ben megjelent novelláskötete után Babarczy Eszter művészetfilozófus, eszmetörténész és prózaíró két kisregénnyel jelentkezett néhány szabály a boldogsághoz című kötetében. Mindkettő mondhatni veszélyesen személyes, tabutémákat érintő, bár várhatóan utóbbinak lesz nagyobb visszhangja.

A változás kora egy középkorú nő beletörődés-történetét beszéli el, aki kénytelen megbékélni testével, társadalmi ítéletekkel és magányából anyagi hasznot remélő csalókkal. Elsőre bohókásnak tűnhet az ötvenes nő és a Tinder találkozása, amíg az olvasóban felmerül a kérdés: egyáltalán mikor tettük nevetségessé a magányt? Egy nő 50–90 éves korára tényleg már csak a halálával számolhat? Netán önkéntesmunkával leplezheti kudarcait, ez lenne a kulcs az önszeretethez? Vagy végül mégiscsak kiderül a turpisság: eltelt úgy az élet, hogy nem kezdtünk vele semmit.

A Mi ketten ezeknek a kérdéseknek egyfajta újraértelmezése. Alcímében már megjelöli a témát (rasszista történet), mintegy reflektálva Háy János Mamikám című regényének bírálataira. Ennek mentén nem is az kérdéses, hogy lehet-e kiszolgáltatott vagy marginalizált csoportokról szépirodalmat írni (sőt, szerintem ez nem is kérdés), hanem az, miért rendre kudarcként jelennek meg ezek az irodalmunkban? Akárcsak a Mamikámban, itt is egy kitöréstörténetet ígérő betöréstörténettel találkozunk: Emma, a Budapesten élő középosztálybeli nő hivatásának érzi, hogy a tőle több száz kilométerre élő cigánycsalád két lánygyermekén segítsen. Módszerei elsőre működőképeseknek tűnnek, a jól ismert hal-halászat példázatát követve igyekszik halászatra, önállóságra nevelni a lányokat, próbál iskolát, szakmát, stabil munkahelyet biztosítani nekik. A kisregény a kisebb testvér, Dalma élettörténetére élesedik ki, aki a nemes próbálkozások ellenére mégis mindig halakat kér, rövid távú megoldásokat, újabb háromszázezer forintos reményt. A pragmatikusan elgondolt támogatás végül fenntarthatatlanná válik, a fokozatosan kényelmetlen ciklikusságú ígéretek kiüresednek, a kisregény pedig olyan rendszerproblémákra mutat rá (roma szegregáció, munkalehetőség hiánya, inkompetens hatósági közbeavatkozás), amelyek nem csak korunk egy bátor prózai kísérletévé teszik, hanem problémaérzékeny, hangos és határozott felszólítássá.

Összes hónap szerzője
Legolvasottabb