No items found.

Föld Szint – a hely, ami összekapcsolja az embereket

XXXIV. ÉVFOLYAM 2023. 4. (858.) SZÁM – FEBRUÁR 25.

„Röviden: mi kreatív fiatalokból és vénekből álló társaság vagyunk, akik 2022 telén néhányszor összegyűltünk megbeszélni terveinket. Konklúzió: nagyon sok pontban találkoztak az elképzeléseink. Egyik ilyen óhaj szerint szükség volna egy nyitott műhelyre. Tessék, itt van!”

Röviden és velősen így fogalmaz a Föld Szint egyik társalapítója a decemberben Sepsiszentgyörgyön alakult új művészeti csoportosulással és térrel kapcsolatosan.

Bár a városban működő galériák, kiállítóterek színes és színvonalas ajánlatai látszólag fedik a lakosság elvárásait, a Föld Szint megjelenése mégis egy olyan hiányt tudatosít és pótol, amelynek jelenléte folyamatosan a levegőben volt: a művészréteg és közönség reális és organikus kapcsolatának a hiányát. Úgy gondolom, hogy ezzel a kezdeményezéssel egy komoly szociális probléma lényegét ragadták meg, hiszen azon túl, hogy a galériákat látogató közönség csoportja szűk, a közelmúltban lepörgő Petőfi-szobor-konfliktus rávilágított egy olyan ellenséges hangulatra, amelyről sokan nem is gyanítottuk, hogy ott parázslik a mélyben. Hogy miért kell itt, ebben a cikkben ismét szóvá tennem ezt? Mert véleményem szerint ez a fajta konfliktus, akárcsak a szakadék a művész és nem művész társadalmi rétegek között, elsősorban a vizuális nevelés hiányában gyökerezik.

Nyugati országokban már évek óta bevett szokás nem konvencionális művészeti intézmények tereit használni, mint pl. jelen esetben a bevásárlóközpont terét. Sepsiszentgyörgyön ez a kezdeményezés egyrészt meglepetésszerűen hatott a lakosságra, másrészt pedig a barátságos, szó szerint nyitott légkörnek sikerült olyan embereket megszólítania, akik normális körülmények között nem látogatják a képzőművészeti tárlatokat. Éppen ezért úgy gondolom, hogy azáltal, hogy létrejött ez a nyitott műhely rengeteg műhelymunkával, organikus kiállításokkal, spontán és fiatalos lendülettel egy olyan térben, mely meghökkentőnek tűnhet, reális lehetőséget nyújt a jövőben a fent említett konfliktusos helyzeteknek az áthidalására, ugyanakkor a művészet elitista megközelítésének a túllépésére.

A Föld Szint csoport tagjai már az első hónapban bebizonyították, hogy olyan kommunikációs csatornát tudnak nyitni, amely által a passzív néző, a „kívülálló” aktív, cselekvő tagjává válik a közösségnek és a térben történő alkotói folyamatoknak.

A workshopok és műhelymunkák, amelyek kortól függetlenül mindenkit megszólítanak, lehetővé teszik mind a felnőttek, mind a gyerekek számára olyan technikák kipróbálását, amelyek egyaránt nyújtanak személyes és közösségi sikerélményt. A tárlatvezetések külön kommunikációs lehetőségeket biztosítanak arra, hogy a hozzá nem értők értelmezni tudják a kiállított alkotásokat. Ebből a szempontból mondhatni, hogy egy alternatív vizuális nevelés töltete is van a térnek.

Mindezek mellett fontos szempont az is, hogy olyan művészek is kiállíthatják a munkájukat, akiket a galériák évek óta a várakozási listán tartanak, ezáltal lehetőséget nyújtanak a fiatal művészeknek a megmutatkozásra. A pénztelenségük paradoxális módon előnyüket is szolgálta, hiszen nagyobb szabadságot adott a spontán szervezéseknek, így hetente több eseményt is meg tudtak szervezni, míg egy hivatalos intézménynél havi egy-két eseményt bonyolítanak le.

A Föld Szint fogadtatása fergeteges volt. Már az első napoktól kezdődően felpörögtek az események, egymást követték a jobbnál jobb kulturális kezdeményezések, mint például: monotípiázás, nyitottrajz-óra, agyagszobrászat, linómetszetműhely, kollázsműhely, zenekari próba, mesemintázás, karakterépítő műhely, tárlatvezetések, és még sorolhatnám.

A projektekben részt vevő és kiállító művészek névsora annyira hosszú, hogy helyszűke miatt nem áll módomban felsorolni, viszont fontosnak tartom megemlíteni a projekt ötletgazdáit és kivitelezőit, azt a maréknyi csapatot, akik megálmodták és önerőből viszik előre ezt a nagyszerű kezdeményezést: Fekete Zsolt, Vetró Barnabás Baji, Ilyés Réka, Fazakas Etele és László Simon. Lévén egy „no budget” kezdeményezés, egyelőre komoly támogatók nélkül, az áruház földszinti terét ingyen kapták Fekete Zsolt közbenjárásának köszönhetően ideig-óráig. Mára már a Föld Szint az áruház harmadik emeletére költözött, egy új térben új tapasztalokkal gazdagítani Sepsiszentgyörgy kulturális, közösségi életét. A kezdeti pozitív visszajelzések megerősítették a szervezőkben a hitet, hogy szükséges ezt az irányt tovább folytatni, kitűzött céljuk, hogy az önkéntes munka fizetett szolgáltatásba forduljon a profizmus érdekében, ezért támogatókat keresnek.


Összes hónap szerzője
Legolvasottabb