Kiss Lehel: A Holdig meg vissza. Gutenberg Kiadó, Csíkszereda, 2023.
Hogy is gondoltuk mi, felnőttek, hogy nem építettünk tengert? Miért ne mehetnénk azonnal vakációra, amikor már minden iskolai tanszert eltüntettünk? Hogyan kell helyesen bújócskázni? Ezekre a kérdésekre is megkapjuk a választ Kiss Lehel A Holdig meg vissza című verseskötetéből, amely a Gutenberg Kiadó gondozásában jelent meg 2023-ban. A válasz ott rejtőzik Vida Krisztina színes és varázslatos rajzaiban is, amelyek gazdagítják az olvasásélményt.
A sok apró pillanat, a gyerekek „nagy” gondjai mind kirajzolódnak a versek olvasása során. Utazhatunk a Holdig, és rájövünk, talán vissza se szeretnénk onnan jönni. A könyv olvasója megismerheti, újraélheti gyerekkori éveit, amikor legnagyobb problémája a házi feladatok megoldása. Gyermeki álmok és azok megvalósításai válnak valóra a versekben. Az apró olvasók magukra ismerhetnek és megértésre találhatnak, amikor a felnőttek nem érthetik a problémáikat. Kiss Lehel versei megértenek. Felfedik azokat a titkokat, melyeket a gyerekek napi szinten kigondolnak, boncolgatnak és nem értenek: miért zaklatnak a tanulással (Keksz, könyvek, tornaszer, 9.), milyen dolgokon kell átmennie a kedvenc mackónknak (Mackóm, 25.), hogyan legyek olyan, mint anya (Kislányhangra, anyahangra, 29.), milyen fentről a világ (Madárszemmel a világ, 41.)?
A kalandokat mindenhol felfedezhetjük és általuk utazhatunk olyan világba, ahol még soha nem jártunk. Szívünkbe zárjuk az életképeket, hogy rájuk gondolva boldogság töltsön el: „s most a szívecskémben van az egész utca” (Szíves képkeret, 33.), és ez a boldogság végigkísérje életünket: „Ámde, nézd: az ég virul, / tedd te is!” (Itt viháncol, itt vonul, 46.).
A zeneiséget adó rím és ritmus sokat segít a gyerekeknek a vers megélésében. Felpörgeti az olvasásélményt és játékosabbá teszi azt. Kiss Lehel játszva, zeneiséggel segít ebben gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt. A jó hangulat és a zenei ritmus a gyerekversek elengedhetetlen részét képezik ebben a kötetben. Az utazás, a kaland olyan gördülékenyen ragadja magával az olvasót, hogy csak kapkodjuk a fejünket, általuk nem is akárhova mehetünk, hanem a Holdig és onnan majd vissza.