Fotó: Csíkszeredai Könyvvásár
No items found.

Erdélyi Szép Szó 2023 – az élő erdélyi irodalom lenyomata

Fotó: Csíkszeredai Könyvvásár

A Lövétei Lázár László által szerkesztett, a Pro-Print Kiadó gondozásában megjelent Erdélyi Szép Szó 2023 című antológiát Erdély-szerte több helyszínen tervezik bemutatni, az elképzelés alapján pedig mindenhová az antológia helyi szerzőit szeretnék meghívni. A VIII. Csíkszeredai Könyvvásáron, május 12-én, péntek délután a kötet szerkesztője az antológia néhány csíkszéki szerzőjével, Demeter Arnolddal, Ferencz Imrével, Kristó Tiborral, Molnár Vilmossal, Szondy Adorján Györggyel, Vermesser Leventével beszélget.

Az első Erdélyi Szép Szó antológia 2000-ben jelent meg, mintájaként a magyarországi Szép Versek, illetve a Körkép antológiák tekinthetőek. Ferenczes István ekkor közölt szövegéből kiderül, „különböző írótalálkozókon, megbeszéléseken, vitafórumokon, szerkesztőségi tanácskozásokon többször felmerült egy reprezentatív, az erdélyi magyar írók, költők alkotásait bemutató, periodikus rendszerességgel megjelenő antológiaszerű kötet kiadásának a gondolata”. Az idei antológia, a korábbiaktól eltérően már nem csak lírát és prózát, hanem esszéket is tartalmaz – jegyzi meg Lövétei.

Fotó: Csíkszeredai Könyvvásár

Van értelme ma egy ilyen antológia szerkesztésének regionális szinten? – teszi fel a kérdést a szerkesztő a jelenlévő szerzőknek. A 70-es, 80-as években sokak számára nagy élmény volt hozzájutni egy-egy Szép Versek antológiához, hiszen ezeket nem – vagy csak nagyon nehezen – lehetett behozni az országba – meséli Ferencz Imre. Kristó Tibor ennek kapcsán megjegyzi, mennyire izgult, amikor a könyveket rejtegetni kellett. Ezek a kötetek a magyar irodalom évi keresztmetszeteiként olyan költők, írók alkotásait tették elérhetővé, mint Illyés Gyula, Juhász Ferenc, Nagy László, Zelk Zoltán, Weöres Sándor. A 80-as évek végén Ferencz Imre álmodni sem mert arról, hogy lesz egy Erdélyi Szép Szó és – az ő szavaival élve – esetleg ő is belekeveredhet.

Az antológiák pályakezdők számára igazán hasznosak – egészíti ki az előtte szólókat Molnár Vilmos. Az ő esetében kiemelt jelentőséggel bírt, amikor először publikálhatott ilyen formában. Demeter Arnold tulajdonképpen majdnem egyidős az antológiával, nagy elismerés számára, hogy a 2022-es, és 2023-as kötetben is megjelenhettek versei. Szükségesnek tartja az olyan kötetek kiadását, amely évi seregszemleképpen összefogja az erdélyi szerzők alkotásait és tulajdonképpen lenyomatává válik az élő erdélyi magyar irodalomnak, mindenkori támpontként funkciónál.

Összes hónap szerzője
Legolvasottabb