Egy kólás automatából az olvasó zsebébe – POKET Zsebkönyvek a Csíkszeredai Könyvvásáron
A Csíkszeredai Könyvvásár harmadik napján egy zenés könyvbemutatón találkozhattak az érdeklődők Vecsei H. Miklós színművésszel és Balla Gergely zenésszel, akik a POKET Zsebkönyveket népszerűsítették a csíkszeredai közönségnek.
Vecsei H. Miklós mint a POKET Zsebkönyvek alapítója, első körben arról mesélt, honnan jött az ötlet ehhez a kezdeményezéshez, milyen akadályokba ütközött az út során, hogyan vitték el majdnem a rendőrök egy rosszul elhelyezett automata miatt és hogyan csöppent bele a színész a szerződések, számlák, jogok és engedélyek világába. A zsebkönyvek formátumát a Moleskine naplók ihlették, és gyártásuk könnyebbnek bizonyult, mint gondolta. Egy kínai cég, egy leküzdhetetlen telefon-függőség és hat régi, kiselejtezett kóla-automata segítségével indult útjára a mára már országszerte nagy hírnévnek örvendő projekt.
Elmondása szerint ez a kezdeményezés nem csupán a könyvekről és az olvasás népszerűsítéséről szól. „Ha változtatnál a világon, először te változz! Mi veled vagyunk” – hangzott el a bevezetőben, ugyanis a projekt nem titkolt célja a közösségalkotás is. Vecsei elárulta, hogy az automatákra való reakcióként, helyenként kis, önszerveződő közösségek alakultak ki, amelyeket az irodalom iránti egyöntetű érdeklődés és szeretet tart össze. Ehhez hasonló közösségekre, szerveződésekre Erdélyben is lát igényt, érdeklődést. Meglátása szerint az itteni közösség összetartóbb és kisebbségi mivoltának köszönhetően ragaszkodóbb is a kultúra minden területén. Ösztönösen és tudat alatt is érzi, hogy ami van, azt nem engedheti el és ami még nincs azt oda kell pakolni, szívben is, agyban is. Éppen ezért nem kizárt, hogy hamarosan Erdélyben is lesz lehetőségünk POKET Zsebkönyveket beszerezni frissen automatákból is.
Vecsei beszélt a kortárs magyar irodalomban általa megfigyelt identitásválságról: arról, hogy szerinte kialakult az emberekben „egy közös feladás”, ami miatt már nem ciki az írói hitvallás, hiszen már senkit sem érdekel. Ezt a vallomásosságot a színészetben megjelenő átéléssel hasonlította össze.
Hallgathattunk még anekdotákat az egyik színházi előadása alatt jegyzetelő papról, félreértelmezett szövegrészletekről és a színészi szakma „nehézségeiről”. Mindeközben Balla Gergely, a Platon Karataev zenekar szövegírója és egyik frontembere a megszólalások között saját dalaival színesítette a bemutatót.