Miklóssy Mária: Vázlat egy képhez
No items found.

A részletek esztétikája

XXXV. ÉVFOLYAM 2024. 11. (889.) SZÁM – JÚNIUS 10.
Miklóssy Mária: Vázlat egy képhez

Gazdag formavilág és gondolatiság jellemzi Miklóssy Mária munkásságát, és ezeknek egy rendkívül friss, idén készített szeletét mutatta be a közönségnek 2024. május 23-án a brassói Reménység Háza. Kiállítóterme baráti hangvételű megnyitónak adott otthont. A tárlat több kisméretű munkából álló sorozatot vonultatott fel, melyek egységét egy-egy nagyobb méretű, régebbi olajfestmény osztja fel.

Az olajfestmények bátor, szabad ecsetkezelése eredményezi azokat a közel sem homogén színfoltokat és erőteljes felületeket, amelyek stilizált jelenetekké, tájképekké rendeződnek. Sötét kontúrok, egymásba átfolyó felületek és vastag festékrétegek szabják meg ezeket a műveket. Munkái nem egy konkrét jelenet, helyszín vagy személy ábrázolására, hanem leginkább a formák és színek harmóniájára és az érzelmek közvetítésére fektetnek hangsúlyt.

Miklóssy Mária neve gyakran összefonódik Plugor Sándoréval, s valóban a közös életút és a máig megosztott műterem akaratlanul is ide vezet. Ezek mellett azonban a saját útkeresés és érdeklődési területek is hangot kell kapjanak. A művészfeleség és -társ szerepe is megjelenik munkáiban, számos interjúban is hivatkozik erre a tudatosan vállalt szerepére. Női alakjai nem egy konkrét vagy akár idealizált nő képét mutatják, hanem a Nőt, aki a társadalomban meghatározott szerepek és viselkedésminták között próbálja megtalálni és kifejezni önmagát. Thalia, az Olvasó nő és az egész Madonna-sorozata ezt járja körül. Ez utóbbiban az anyaság, szeretet, nőiség és érzékiség finom kifejezései jelennek meg. A sorozat azonos formaötlet továbbgondolásával mutatja be ugyanazt az érzésvilágot, s míg a legrégebbi alkotás egyfajta archaikus erőt és energiát áraszt, idővel darabjai egyre légiesebbekké válnak.

Újabb alkotásai mind vegyes technikával készültek. Ezek egyszerre közvetítenek művészi tudatosságot és merész kísérletezést. A kollázsok a különböző textúrájú anyagokat finom visszafogottsággal és – vagy éppen – erőteljes vonalkezeléssel, absztrakt elemekkel társítják. S így előtűnik belőlük például a frissen levakart, lemosott templomfalakon előtűnő régi freskók titokzatos hangulata, a természet ritmusa, az öröklét magasztossága.

A konstruktív művészeti irányzatok hatása fedezhető fel alkotásain. Művei gyakran fektetnek hangsúlyt egy saját valóság kiépítésére, az anyagok tudatos manipulációjára, a természet geometriai formák, színek és szimbólumok révén való újrateremtésére. Ez a törekvés köszön vissza a Játék című sorozatán, amely a szitanyomatok felszínének finomságával játszik, vagy akár a Tisztaság című sorozatán, amely már-már minimalista letisztultságig jut el. Ennek töredezett geometriai formái és kevés természeti formákat idéző alakjai ember és természet kapcsolatára kérdeznek rá.

A részletek esztétikája tehát rendkívül fontos Miklóssy Mária munkái kapcsán. Érdekes élménnyé válhat közelről megfigyelni azokat a finom határokat, amelyek a különböző felületek között létrejönnek, a lágyan kidolgozott vonalakat, a gondosan kiválasztott kollázselemeket. Ez a közeli megfigyelés akár kontemplatív elvonatkoztatássá is alakulhat, és érdekes játékká fokozódhat a műalkotás és a befogadó közötti kapcsolat.

Miklóssy Mária egyéni kiállítása. Reménység Háza Galéria, Brassó, 2024. A kiállítás június 18-ig látogatható.

Összes hónap szerzője
Legolvasottabb