No items found.

A pénz beszél, a kutya magánvállalkozást indít

XXXIV. ÉVFOLYAM 2023. 4. (858.) SZÁM – FEBRUÁR 25.

2022 őszétől hemzsegtek a celebek, YouTube-­erek és humoristák által koordinált vígjátékok a romániai mozikban: ezek közül kettő, a Teambuilding és a Mirciu­lică nézettségi rekordot döntött,1 népszerűségüket tovább fokozta, hogy bekerültek a Netflix hazai kínálatába. Megvalósításukat tekintve nem is lehetnének egymástól különbözőbbek, előbbi az amerikai vígjátékformátumot igazítja a romániai nézőközönség igényeihez, utóbbi az interneten domináló vázlatszerű rövidjelenetek (comedy sketchek) humorából építkezik. Mindezek mellett van valami hasonló abban, ahogy a romániai mentalitást és a társadalomkritika fogalmát értelmezik (különösen a kisember és a hatalom szembenállását).

A Teambuilding Matei Dima és Alex Coteț újabb közönségsikerre ítélt projektje a 2020-as Miami Bici után, de Cristina Jacob Oh, Ramonája is azt bizonyította, mennyire vevő az efféle humorra a romániai néző. Leginkább a szereplők jellemzésén érződik nyugati hatás, de a cselekmény sem túl komplex: egy kizsákmányoló kölcsönközvetítő multicég call center-alkalmazottai meg kell nyerjék a cég csapatjátékát, hogy bebizonyítsák, szükség van rájuk. A csoport élén a munkamániás Emil (Matei Dima), mögötte a kitaszítottak kitaszítottjai, akik bár alpáriak és lusták, mégis szerethetően „descurcărețek”, hisz Románia a talpraesetteké. A többi szereplő sematikus Másik; ilyen a talpnyaló HR-es, a flegma főnök vagy a többi versenyző: a craiovaiak részegen hőbörgő focidrukkerek, a moldvaiak szexi nők (igen, ennyi a vicc), az igazi közellenség pedig a sznob, álszent, magyar akcentussal beszélő – úgymond „lassabb”2 – erdélyi csapat.

Ezt az egyoldalú ábrázolást több filmelemző kifogásolta, többek közt azért, mert a kolozsváriak úgy beszélnek „magyaros” akcentussal, hogy nyoma sincs nemzeti kisebbségeknek a filmben3 (mint kiderül, Erika is bukaresti), vagy mert a „nyugatosodó” kolozsváriak – bár könnyebben idomulnak a kapitalizmus játékszabályaihoz – mégis szimbolikus vereséget szenvednek a büszkén prosztó bukarestiekkel szemben, mert ők legalább őszinték, önazonosak.4 A szegényes eposzi kelléktártól eltekintve sem biztató a Teambuilding üzenete, még ha jó amerikai komédiához (és talán némi caragialei hagyományhoz)5 híven happy enddel záródik: a „kisemberek” megnyerik a Vidámság Kupát, ráadásul egy évvel később Emil vidám magánvállalkozóként látja őket viszont.

Merész vállalás a teljes romániai társadalomról hiteles korképet nyújtani – ez esetben nem is sikerült. Ehelyett a korporációs modell kritikája érvényesül: a multi kizsákmányol és mellébeszél (visszatérő vicc a polkorrekt korporatista zsargon), de mindez csak addig etikátlan, amíg „nagyban” működik, és nem te vagy a (saját) főnök(öd).

A Mirciulică ennél kevesebbet markol, országos társadalomkritika helyett a kisvárosi korrupcióra összpontosít, így kisebb a hibalehetőség is. Kissé együgyű tanmese ez a feltörekvő Mirceáról (Mircea Popa), aki évek óta ügyészi funkcióról álmodik – imádnivalóan hazai fordulat ebben az anya-ex-machina mint antagonista, aki folyton előnyös pozíciókba juttatja fiát a családi jó hír érdekében. Mircea egy szemétszállító cég alkalmazottjaként lát a „rendszer” és a politika illúziói mögé, akárcsak a Teambuilding esetében, víziótlan munkakörnyezetben tengődik, mert „ha a munka szórakoztató lenne, maguk az emberek fizetnének érte”. Miután rájön, hogy állása morális kompromisszummal jár, ráadásul nepotizmus útján jutott hozzá, feljelenti munkahelyét a (kompetens!) szerveknél, és vidám magánvállalkozó lesz – barátnője és nagymamája mellett.

Azok számára, akik ismerik Mircea YouTube-csatornáját, nem szolgál nagy meglepetésekkel ez a film: szereplőgárdája hasonló a sokszor hétköznapi szituációkat kifigurázó, nem ritkán reklámcélból készülő rövidfilmekéhez (kihagyhatatlan ebben a kajántói nagymamát játszó Elena Moldovan). Annak ellenére, hogy „szelídebb” forgatókönyvvel rendelkezik, és képileg-zeneileg mondhatni amatőr próbálkozás, a szituációs humor sokkal változatosabb a Teambuildingénál. Nem teljesen mentes az amerikai vígjátékokból importált kliséktől (a kávézóban munkások sora szurkolva várja a nagy csókjelenetet), mégis reflektáltabban teszi ezt (a munkások vagy potyakávéért szurkolnak, vagy fel akarnak küldeni egy csomagot Bukarestbe), és van abban valami otthonosan bájos, amikor valaki automatás kávéra hívja meg kiszemeltjét. A korporációval szembeszálló kisember illúziója helyett azonban a korrupcióval leszámoló kisember illúziójával kecsegtet, ami – bár közelebb áll a kelet-európai nézőhöz – mégiscsak hamis (viszont: eladható).

Nem meglepő tehát, hogy bejelentették mindkét projekt „folytatását”, a Teambuildingnek már biztosan lesz második része, Mircea Bravo újabb, Nuntă pe bani című filmjét pedig már fel is vették – ezzel kapcsolatban jelentős minőségi javulást ígértek az alkotók.6 Amíg a látogatók száma azt a tendenciát erősíti, hogy a romániai néző meséket és disznó vicceket akar a nagyképernyőn látni, addig a vígjátékok sem kényszerülnek arra, hogy mélyebbre merészkedjenek a felszínnél, és komplexebb hatalmi viszonyokat és összefüggéseket érintsenek a fentieknél.


Jegyzetek

1 A korábbi listavezető Oh, Ramona! (2019) című filmnek több mint százezer látogatója volt a premier hétvégéjén (összesen több mint kétszázezer), ezzel egy 2002-es nézettségi rekordot döntött meg. A Mirciulică című filmet háromszázezren, a Teambuildinget pedig több mint egymillióan nézték meg moziban napjainkig. (Forrás: cinemagia.ro)

2 Bukaresthez képest az erdélyi dikció valóban „lassabb”, ez képezi annak a viccnek az alapját, hogy a kolozsváriak nem csak „lassan beszélnek”, hanem lassú felfogásúak is („sunt mai lenți”, ahogy Emil mondja).

3 Szántai János: Teambuilding, avagy az ország, ahol nincs politikus, nincs értelmiség… és nép is alig. Főtér, 2023. január 7. https://foter.ro/cikk/teambuilding-avagy-az-orszag-ahol-nincs-politikus-nincs-ertelmiseg-es-nep-is-alig/

4 Virginás Andrea: Az Új Román Komédia esete a közönséggel – Az Oh, Ramona! és a Teambuilding tanulságai. Filmtett, 2023. január 12. https://filmtett.ro/cikk/az-uj-roman-komedia-esete-a-kozonseggel-teambuilding

5 Sorin Ioniță: TEAMBUILDING sau Caragiale pentru millenials: critica intelectualistă a capitalismului democratic. Contributors, 2023. január 5. https://www.contributors.ro/teambuilding-sau-caragiale-pentru-millenials-critica-intelectualista-a-capitalismului-democratic/

6 https://www.youtube.com/watch?v=iEE__LUi4XE&ab_channel=
MIRCEABRAVO

Összes hónap szerzője
Legolvasottabb