Kürti Andrea, Szőcs Margit, Rostás-Péter Emese. Fotó: Kolozsvári Ünnepi Könyvhét
No items found.

A mesék nem magányban születnek

Kürti Andrea, Szőcs Margit, Rostás-Péter Emese. Fotó: Kolozsvári Ünnepi Könyvhét

Szőcs Margit meséit 2013 óta rendszeresen olvashatjuk a Szivárvány és Napsugár lapszámaiban, 2016-tól kezdődően pedig a gyermekek könyvespolcainak nélkülözhetetlen elemei a szerző meséskötetei. 2023-ban a Gutenberg Kiadó gondozásában jelent meg Az eltolható birodalom c. kötet, a 13. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét keretén belül szervezett könyvbemutatón Szőcs Margittal, illetve Kürti Andreával, az illusztrátorral a kötet szerkesztője, Rostás-Péter Emese beszélget május 30-án, a Bánffy-palota udvarán.

Hogyan születik a mese? – teszi fel a kérdést Rostás-Péter Emese. Szőcs Margit meséinek konkrét ihletői vannak, a mesék az unokáival és más gyerekekkel való találkozásokban, és nem a magányban születnek. Az eltolható birodalom ihletője egy kislány, akihez a szerző látogatóba érkezett korábban. A szoba közepén egy mozgatható gyermekkarám állt, benne játékok, a játékok között pedig ott ült a kislány. Szőcs Margit számára a mese alapja már akkor és ott megszületett: a gyermekkarám mintegy eltolható birodalomként működik, ahol egy egész játéktársadalom képezi le a mi társadalmunkat.

Kürti Andrea, Szőcs Margit, Rostás-Péter Emese. Fotó: Kolozsvári Ünnepi Könyvhét

Az eltolható birodalom meséinek világában minden játék külön karakter különböző történetekkel, és számukra sem ismeretlen semmi, ami az emberek világában megjelenik. A birodalom játéklakói is civakodnak, szomorkodnak, örülnek, barátságokat kötnek – meséli Szőcs Margit. Minden mese központjában 1-1 játék áll, Mackó pedig, aki a mesék kulcsfigurája és nem titkolt rokona A. A. Milne Micimackójának, minden mese végén versben összegzi a történteket, ezáltal egy más, lírai dimenzióba transzferálva az eseményeket.

Szőcs Margitnak és Kürti Andrea illusztrátornak nem az első közös munkája Az eltolható birodalom. Hasonlóan gondolkodnak a mesékről, csak különböző eszközökkel, ki írással, ki rajzzal teremti meg őket. Kürti Andrea azért is vállalta a munkát, mert tudta, a gyermekről alkotott képe is közel áll a szerzőéhez, így nem kell a rózsaszín gyermekvilágtól és gügyögéstől tartania, amely gyakori az óvodáskor előtt lévő gyerekeknek szánt meséskönyvekben. Kürti Andrea legszívesebben verseket és nem meséket illusztrál, de úgy érzi, Szőcs Margit meséit ugyanolyan szabadsággal lehet ábrázolni, mint a lírát. Bár nagyon rég rajzolt ilyen kicsi korosztály számára, amikor Szőcs Margit felkereste, rögtön tudta, hogy igennel válaszol. A szerző eddigi hat kötetéből négyet illusztrált Kürti Andrea és a könyvbemutatón kiderül, hogy az illusztrátor, a szerző és a kötet szerkesztője számára öröm volt együtt dolgozni, abban is megegyeznek, hogy az alkotói trió számára nem Az eltolható birodalom az utolsó közös munka.

Összes hónap szerzője
Legolvasottabb