Edvi Illés Aladár
No items found.

A félig felismert kivételes gyűjtemény

XXXV. ÉVFOLYAM 2024. 21. (899.) SZÁM – NOVEMBER 10.
Edvi Illés Aladár
Edvi Illés Aladár kalotaszegi fényképei

Noha statisztika még nem készült, de arra gyanakszom, hogy Kolozsváron a legtöbb kiállítás augusztusban, a Kolozsvári Magyar Napok időszakában nyílik. Magyar vonatkozású egészen biztosan. Néhány éve már az is jellemző, hogy július végén, esetleg már augusztus elején megnyitnak egy-egy időszakos tárlatot, hogy a KMN alatti felfokozott érdeklődést kihasználhassák. Így volt ez az Erdélyi Néprajzi Múzeumban megszervezett Edvi Illés Aladár festőművész Kalotaszege című tárlattal is, amely augusztus 1. és 25. között volt megtekinthető. A kiállítás, néhány századfordulós kalotaszegi használati tárgy és két viselet kivételével, teljes egészében Edvi Illésnek a Budapesten élő, de Kalotaszegről származó Győr László műgyűjtő tulajdonában lévő alkotásaira alapozott: néhány rajzra, akvarellre és arra a két fényképalbumra, amelyben a festő fényképei találhatóak. A tárlat erősen fényképközpontú volt, és azzal a céllal is jött létre, hogy bemutassa ennek a két fényképalbumnak az anyagát, amelyet eddig nem láthatott a nagyközönség, de még a szakma sem ismert. Győr László maga egy kalandos történetű aukció során jutott az albumok birtokába, amelyeket Edvi Illés leszármazottai bocsátottak árverésre, és jól felismerte, hogy kivételes anyagról van szó – néprajzi, fotótörténeti, művészettörténeti szempontból egyaránt. Ezt követően Győr felvetette Tötszegi Teklának, az Erdélyi Néprajzi Múzeum aligazgatójának, hogy állítsanak össze egy tárlatot a gyűjteményében található Edvi Illés-grafikákból, -akvarellekből és -fényképekből. Az említett alkotások nem szerepeltek még így együtt kiállításon, ez jó alapot adott volna egy izgalmas, több nézőpontú és változatos tárlathoz. Mindezt azonban nem sikerült kihasználni: a két album és az ezekben lévő fényképek különlegessége azon látogatók számára, akik nem szakmabeliek, egyáltalán nem válhatott nyilvánvalóvá, mivel a tárlat csupán vizuálisinformáció-hordozókként értelmezte/értékelte a képeket, a fényképezéssel mint a századfordulón megerősödő médiummal, a néprajzi fényképezéssel vagy a festők fényképhasználatával nem foglalkozott.

A kiállításhoz három rövid, kétnyelvű szöveg szolgált magyarázatul: a kurátor vázolta Edvi Illés pályafutását (a szöveg a Wikipédia, valamint a Magyar Életrajzi Lexikon Edvi Illésről szóló szócikkeit követte),1 majd néhány mondatban ismertette kalotaszegi tevékenységét. A harmadik szöveg röviden bemutatta Győr Lászlót, valamint kalotaszegi gyűjteményét. Ebben három mondat erejéig tért ki a fényképekre, amelyből kiderült, hogy 2017-ben kerültek az albumok mostani tulajdonosukhoz, összesen 156 darab 9×12 cm-es, fekete-fehér képet tartalmaznak, és néha feltűnnek a készítés helyére vonatkozó adatok is. Kiegészítésként megjegyzendő, hogy az eredeti felvételek valóban monokrómak, azonban a korszakban igen elterjedt sötétbarna (szépia) tónusúak. A papírképeket a múzeum digitalizálta, azonban a kiállított reprodukciók az utómunka miatt (fekete-fehér átalakítás) veszítettek minőségükből.

A Néprajzi Múzeum emeleti tereiben, amely az időszakos kiállításoknak ad otthont, nem egyszerű bármilyen tárlatot is rendezni, hiszen a falakra ragasztani, szegezni nem lehet, csak a meglévő installációs formák használhatóak: így ebben az esetben is a sínrendszeres felfüggesztéshez erősítették a képkereteket, a feliratokat pedig megpróbálták valahová a közelbe elhelyezni. A fényképeket kiegészítendő, az első teremben kaptak helyet korabeli kiadványok, amelyekben megjelentek Edvi Illés munkái, képeslapok, a két album, néhány rajza és akvarellje, valamint a már említett két századfordulós kalotaszegi viselet. A felvételek legnagyobb része a sok kisebb beugróval rendelkező térbe került ki, itt a tematikus megjelölések, feliratok pedig mindig a beugrók előtt jelentek meg, ami meglehetősen nehezítette a kiállított képek és az ezekhez kapcsolódó írott információk összeegyeztetését. A kurátori koncepció az albumokból kiválogatott és kiállított 104 fénykép elrendezését tekintve a tematikus egységekbe sorolás volt: Kalotaszegi látképek, Emberek, Templomba menők, Gazdálkodás stb. címszavak alatt jelentek meg a képek.

A kiállításról több beszámoló is megjelent a nyomtatott és online sajtóban, ami mutatja a téma iránti érdeklődést, valamint az esemény sikeres népszerűsítését is. Ehhez mindenképp hozzájárultak a tárlatvezetések, amelyeket a kurátor Tötszegi Tekla, Péntek János nyelvész mint a tájegység szülötte és jó ismerője, valamint a kiállított munkák tulajdonosa, Győr László tartottak. Noha nem volt alkalmam részt venni ezeken, de látva a kiállítást, elolvasva és megnézve az erről készült ismertetőket, úgy gondolom, hogy érdemes mindezt kiegészíteni néhány fotó- és médiumtörténeti szemponttal.

Edvi Illés Kalotaszegét itt, ezen a tárlaton a több mint száz fényképe hozta létre, amelyek mellett elhalványodtak az alig egy tucat más technikával készült kiállított alkotásai. A magyar művészettörténet akvarellfestőként tartja számon az alkotót, így a kiállításon is ezt a jellemzőjét emelték ki, hiszen még a címben is festőművészként utaltak rá. Természetesen két fényképalbumnyi képtől nem válik Edvi Illés fényképésszé, de a címben a fényképeket, a fényképészi tevékenységének a meg nem említését hibának tartom: egyrészt a fénykép médiumának alsóbbrendűségét sugallja, valamint nem vesz tudomást arról a kontextusról, amely ezeknek a képeknek a létrejöttét lehetővé tette, a századforduló időszakában kibontakozó és széles rétegeket megszólító amatőrmozgalomról. Ennek Koronghi Lippich Elek, a vallás- és közoktatásügyi minisztérium művészeti osztályának a vezetője is tagja volt, aki Edvi Illés útjának támogatójaként, valamint a Kalotaszegre irányuló korabeli néprajzi kutatások egyik fő megszervezőjeként lépett fel. De nemcsak a cím, hanem a kiállításhoz tartozó rövid leírás sem tér ki Edvi Illés fényképészi tevékenységének részletezésére, netalán elemzésére és értelmezésére. A Kalotaszeghez kötődő néprajzi fényképezésnek a megemlítése sem kapott helyet sehol, pedig a jelenség feltárt és dokumentált is. Ennek a két elemnek – az amatőr fényképezésnek és a néprajzi fényképezésnek – a beemelése megteremthette volna azt a kontextust, amely a felvételekről való beszédmódot nem szűkítette volna le csupán ezek vizuális tartalmára, és értelmezte volna őket egyszerűen a beállított felvételekkel szembeni „spontán pillanatok” rögzítéseként (bővebben lásd Kiss Judit „Időutazás” a 120 évvel ezelőtti Kalotaszegre, ahol elkezdődött a magyar népművészet felfedezése című beszámolóját a kronikaonline.ro oldalon). Sőt, mindez kiegészíthető lett volna annak a vizsgálatával is, hogy Edvi Illés festészeti munkásságát miként befolyásolta a fényképezés, munkamódszerében milyen szerepet játszott a technikai képrögzítés és a modellfényképek.2

Jelen keretek sem teszik lehetővé a fentebb körvonalazott elemzési lehetőségek kibontását, az Edvi Illés által készített több mint száz felvétel részletezését, így csak ezek készítési körülményeire térek ki, kiemelve a felvételek néhány alapvető jellemzőjét. Edvi Illés festészeti tanulmányait szülővárosában, Budapesten kezdte, majd több nyugat-európai városban is megfordult. Munkáin szembetűnően az idilli pillanat megragadása volt a célja, legyen az táj- vagy állatkép, esetleg valamilyen zsánerkép. A modernista szemléletet nem tette magáévá, a plein-air festészet és a barbizoni iskola hatása az elsőre kiemelhető jellemzők munkásságával kapcsolatban. A fényképezéssel való megismerkedéséről, fényképészi tevékenységéről szórványos adatok elérhetőek. Ezek viszont épp a Kalotaszegen készített felvételeire vonatkoznak.3

Edvi Illés kalotaszegi látogatásai egybeesnek a tájegység iránti korabeli élénk művészi és néprajzi érdeklődéssel, sőt, itt készült munkáival hozzá is járult Kalotaszeg ún. harmadik felfedezéséhez. Első útján, 1902-ben még nem készített fényképeket, azok hasznosságáról minden bizonnyal K. Lippich győzte meg, aki, látva az ekkor készült vázlatait, megbízta, hogy a következő évben is keresse fel a környéket).4 A Lippichnek küldött leveleiből jól körvonalazható Edvi munkamódszere, a kalotaszegi táj rá gyakorolt hatása és a fényképek létrejötte is.
A második útjára készülő festő nyersanyagot, filmet kapott Lippichtől, amelyet néhány hét alatt el is használt,5 majd újabb adagot vásárolt, a bánffyhunyadi országos vásár képei már ezekre készülhettek. Meg is írta budapesti támogatójának, hogy a következő vásár júliusban lesz, amire „jó lesz egy csomó filmmel ellátni magunkat”.6

Második kalotaszegi tartózkodása alatt, május és szeptember között az akvarellek és rajzok mellett több mint 150 fényképet készített.7 Az albumok nagy része az 1903-as képeket tartalmazza, de még található bennük néhány téli felvétel is. Ezek a következő években készülhettek, amikor Edvi Illés rövidebb ideig még megfordult Kalotaszegen – tekintve, hogy fő témái közé tartoztak a tájképek, érthető, hogy szerette volna látni (és megörökíteni) a havas környezetet is. Edvi Illés és Lippich is, aki 1903 nyarán úgyszintén volt Kalotaszegen, hazatérésük után fogtak neki a fényképeik kidolgozásának, de ezt már nem ők végezték, hanem hivatásos fényképészt bíztak meg az utómunkával és a nagyítással.8 A két albumban lévő felvételek felbukkanása azért is jelentős, mert ennek a terepmunkának eddig csak az a néhány felvétele volt ismert, amelyet Lippich közölt a Magyar Iparművészet 1903/5. számában a körösfői temető néhány faragott fejfájáról és sírkövéről.

Edvi Illés fényképeit, ahogyan a kiállítás is bemutatta, több módon lehet kategorizálni. De leginkább két nagy kategóriába oszthatóak, amely a korabeli amatőr fényképészetet is jellemzi: vannak a tudósító, itt néprajzi jellegű felvételek és a festői képek. A tudósító céllal készült fényképeken az emberek, emberi cselekedetek hangsúlyosak, és ezek általában városon vagy falun, de mindenképp az épített környezetben ábrázolják az alanyokat. Nagy hányadát a vásáros képek jelentik ennek a kategóriának: jellemző, hogy Edvi Illés elvegyült a tömegben, és igyekezett megörökíteni a saját, fővárosi, polgári világától eltérő és idegen, a különböző paraszti viseletben lévő csoportokat. Ez a korszak amatőr fényképészeire jellemző látásmód – az eseményekben elveszve, gyorsan kell lekapni a történéseket. A századfordulón több folyóirat, újság közölte amatőrök munkáit, az Uj Idők gyakran sorozatokat is megjelentetett: a Kínában, Marokkóban vagy Budapest utcáin készített felvételekben csupán a díszlet más, a lényeg a típusok leltározása és azoknak a pillanatoknak a megragadása, amikor a különböző társadalmi rétegek találkoznak. Az utcákat belakó újság- és ételárusok, a koldusok, a dolgozó gyerekek és nők, valamint az ebbe a rendbe” belépő idegen találkozása adja gyakran a képtémát.

Edvi Illés képkészítő tevékenysége, legyenek azok fényképezőgéppel vagy festékkel létrehozottak, hasonló volt: „Újabban kapu-specialista vagyok, de festek aratási jeleneteket is; kijárok az emberekkel a mezőre; néha ott is ebédelek” – írta egy augusztusi levelében (262.).9 A festő megpróbált a környezetébe beilleszkedni, felvenni annak ritmusát, hangulatát. A közeledés a mezei munkát, a tájban lévő embert megörökítő fényképein észrevehető, ezek ugyanis jobban megkomponáltak és kigondoltak: Edvi Illés tudta, milyen mozdulatok követik egymást, és honnan érdemes ezeket lefényképezni. Minden bizonnyal festészeti előképzettsége is segítette, de a korszak amatőr fényképészi látásmódja itt is megjelenik, ezek az ún. festői képek, amelyek már a piktorializmus stílusával is rokoníthatóak.

A századfordulón nagy figyelem irányult Kalotaszegre, művészek, kutatók keresték fel, hogy megörökítsék az ott látottakat,10 az elmúlt évtizedekben pedig sok publikáció készült arról, hogy a magyar népművészet alakulásában mit jelentettek ezek a látogatások. Fejős Zoltán egy 1998-ban publikált tanulmányában már kihangsúlyozta, hogy a tájegység felfedezései” nem egyforma hatalmi pozícióban lévő felek között jöttek létre, hanem a felsőbb társadalmi rétegek, az elit alakította és irányította mindezt.11 Értelemszerűen, az így létrejött alkotások ezekről az egyenlőtlenségekről és a két nagyon különböző csoport találkozásáról is szólnak. Edvi Illés fényképei most ezeknek a találkozásoknak az újabb vizuális lenyomatai, amelyek elemzésekor nem a korszak felfedezői” által is keresett archaikus elemek megtalálása lenne a cél, hanem a különböző nézőpontok és médiumok létrehozta jelentések felfejtése.

Jegyzetek

1          Jegyezzük meg, a Wikipédia-szócikk legfőbb hivatkozási bázisa maga a MÉL cikke.

2          Igaz, ez már túllép a néprajzkutatói kompetenciákon, azonban a multi- és interdiszciplináris megközelítések ilyen helyzetekben használhatók a legjobban.

3          Nagy valószínűséggel Edvi Illés látta és ismerte a kolozsvári Dunky fivérek 1895-ben a Vasárnapi Újságban közölt kalotaszegi lakodalomról készült fényképsorozatát, az első nyomtatásban megjelent néprajzi tematikájú fotóriportot (lásd Fogarasi Klára: Tipikus jelenségek a magyar néprajzi fényképezés korai időszakában. Fotóművészet 1998, 41. évf. 3–4. sz. 108–116.), de emellett Gyarmathy Zsigáné tevékenységének köszönhetően számos egyéb, a tájegységhez kötődő írott vagy vizuális anyaggal is találkozhatott, az 1800-as évek utolsó két évtizedében ugyanis sok kiállításon bemutatták a tájegységről származó tárgyakat. Kalotaszeg népszerűségét nagyban növelte az 1896-os millenniumi ünnepségek alkalmából szervezett Ezredéves Országos Kiállítás néprajzi falujában bemutatott kalotaszegi szoba is.

4          Jurecskó László: A Malonyay vállalkozás kalotaszegi kötetének létrejötte. Ethnographia 100 évf. 1–4. sz., 1989. 243–277. 246. (A tanulmány forrásközlés is, Edvi Illés több levelét tartalmazza.)

5          Uo., 4. dokumentum, 1903. május 29.

6          Uo.

7          Uo., 11. dokumentum, 1903. szeptember.

8          Uo., 14. dokumentum, 1903. október 4.

9          Uo., 9. dokumentum, 1903. augusztus 10.

10    Fényképen is! Edvi Illés mellett Malonyay Dezső és Körösfői Kriesch Aladár is fényképeztek, ezekről bővebben lásd Farkas Zsuzsa: Gödöllői fotográfiák. In: Gellér Katalin, G. Merva Mária, Őriné Nagy Cecília (szerk.): A gödöllői művésztelep 1901–1920. Gödöllői Városi Múzeum, 2003. 187–200.

11        Fejős Zoltán: Kalotaszeg történetei. Néprajzi Értesítő 80. évf., 1998, 5–12. 8.

Összes hónap szerzője
Legolvasottabb