No items found.

Tíz napig voltak Írók az iskolában Marosvásárhelyen. Nyolc román és magyar író tartott irodalomórát közel 900 diáknak

Immár 5-ik alkalommal került sor az Írók az iskolában projekt megszervezésére. Idén, 2022-ben, szeptember és november között négy román és négy magyar író találkozott öt marosvásárhelyi líceum diákjaival a rendhagyó irodalomórák során. Összesen 34 osztály, több mint 880 diák és 20 tanár vett részt a projekt keretén belül szervezett irodalomórákon.


„Köszönetet szeretnénk mondani a tanárnőknek, akik az irodalomórák szervezésében segítettek: Romana Pantea, Valeria Cioată, Ana Șoiom és Kozma Edit (Marosvásárhelyi Művészeti Líceum); Brandner Judit-Emőke, Kusztos-Bálint Etelka, Mózer Brigitta, Siklódi Beáta, Sikó Olga-Anna és Székely Emese (Bolyai Farkas Elméleti Líceum);  

Consuela Pop, Maria Motorga és Melania Bândilă (Unirea Nemzeti Kollégium); Simon Erika, Cristina Gliga, Diana Cârnațiu és Ruxandra Soțan (Gheorghe Șincai Műszaki Líceum); Florina Moldovan, Diana Alexandru, Anca Blaga és Raluca Marian (Alexandru Papiu Ilarian Nemzeti Kollégium).

Az előző évekhez hasonlóan, idén is a tanárnők nyújtották a legnagyobb segítséget a Podium Egyesület számára a projekt kivitelezésében.” – az Írók az iskolában csapata.


Az Írók az iskolában projektet a marosvásárhelyi Podium Egyesület kivitelezi, és a Marosvásárhelyi Polgármesteri Hivatal társfinanszírozásával valósul meg. A kulturális projektekre kiírt vissza nem térítendő anyagi támogatás elnyerésére szervezett verseny következtében a projektünk a Polgármesteri Hivatal támogatásában részesül. *


A projekt 2022-es évadjának főtámogatója a Reea kft.

A projekt szervezői csapata a következő személyekből tevődik össze: Andrei Vornicu, Szász Gyopár, Szakács Lehel, Szilágyi Panna és Valentin Covaciu.


Az első eseményre szeptember 16-án került sor. Alexandra Felseghi, drámaíró. Az írónő egy-egy irodalomórát tartott a Művészeti Líceum XII. A, X. A és XI. C osztályai számára. A találkozókra 13:00 és 16:00 óra között került sor, és az óra kezdetén, az írónő megosztott a diákokkal néhány személyes tapasztalatot, aki szintén művészeti középiskolát végzett, zongorát tanult, mígnem a középiskola után úgy döntött, hogy színházi tanulmányokat folytat. Aztán az írónő és a diákok közötti beszélgetés alapját az a kérdés képezte, hogy miért fordult a drámaművészet felé, miért és hogyan kezdett írni, de az író (vagy drámaíró) és a rendező vagy a színészek kapcsolatáról is szó esett.


Kész Orsolya három rendhagyó irodalomórát tartott a Bolyai Farkas Elméleti Líceumban az „Írók az iskolában” projekt keretén belül. A fiatal írónő-irodalomkritikus a most a Bolyai Farkas Elméleti Líceumhoz tartozó katolikus iskola Mihai Viteazul utcai épületében találkozott a diákokkal.

Az esemény reggel 8:00-kor kezdődött, és a következő osztályok diákjai vettek részt rajta: XII. AK, XII. BK, XII. CK, XI. AK, XI. BK, XI. CK, X. BK és X. CK, összesen több, mint kétszázan.


Október 18-án Székely Csaba drámaíró három irodalomórát tartott a Bolyai Farkas Elméleti Líceum három osztályának. Egy diák a XI.C osztályból így vélekedett az óráról: „A Székely Csaba által tartott rendhagyó irodalomóra interaktív és élménydús volt. Lehetőségünk adódott betekinteni a drámaírás színfalai mögé. Az óra elején egy pár diák eljátszodta az egyik legnagyobb Shakespeare-dráma, a Hamlet alaphelyzetét, ami nagyon vicces volt. Ezáltal közelebb kerülhettünk a dráma és a színjátszás világához.”


Al. Cistelecan irodalomtörténész a marosvásárhelyi „Unirea” Nemzeti Kollégium három osztályának vendége volt. A találkozókra október 19-én került sor. Az irodalomkritikus legutóbbi, Elveszett lányok (Fete pierdute) című könyvének rövid bemutatásával kezdte az órát, majd beszélgetni kezdett a diákokkal arról, hogy miként közeledünk a költészet felé, hogyan értjük meg, és hogyan beszélünk a költészetről, legyen szó klasszikus- vagy kortárs irodalomról.


Andrei Ruse író közel egy hétig volt a Pódium Egyesület vendége Marosvásárhelyen, november elején.

Az Írók az iskolában projekt keretében irodalomórákat tartott a Gheorghe Şincai Műszaki Líceum három osztályának (november 2-án), az Unirea Nemzeti Kollégium három osztályának (november 3-án), illetve az Alexandru Papiu Ilarian Nemzeti Kollégium két osztályának (november 4-én).


A Gheorghe Șincai Műszaki Líceum három osztályának diákjaival beszélgetett Balázs Imre József irodalomtörténész november 11-én. A rendhagyó irodalomórákon többek között kreatív írási gyakorlatot végeztek a diákok, de szó esett irodalomról, alkotásról és a költészetről is.


Mărcuțiu-Rácz Dóra a marosvásárhelyi Művészeti Líceum X. D, XI. B és XII. B osztályaiban tartott rendhagyó irodalomórákat november 17-én, 14 órától kezdődően. Az írónő és diákok közti találkozók a Podium Egyesület Írók az iskolában projektje keretében valósultak meg.

Dóra olvasott a diákoknak saját, de más fiatal magyar írók írásaiból is. Emellett írásra szólította fel őket néhány kreatív írási gyakorlat segítségével.


A 2022-es Írók az iskolában projekt utolsó eseményére november 23-án került sor a marosvásárhelyi Alexandru Papiu Ilarian Nemzeti Kollégiumban.

Andreea Pop három osztálynak tartott irodalomórát, amelyek során a műelemzésről beszélt a diákoknak, majd közösen megbeszéltek néhány verset Cătălina Stanislav Nu mă întrerupe (Ne szakíts félbe) és Tudor Pop Softboi mimosa című kötetéből.


*A projekt nem feltétlenül tükrözi a marosvásárhelyi Polgármesteri Hivatal és a Helyi Tanács álláspontját, ezen intézmények nem felelősek a projekt tartalmáért vagy eredményeiért. E felelősség teljes mértékben a pályázat nyertesére hárul.

Forrás: hírközlemény, Podium egyesület

Összes hónap szerzője
Legolvasottabb