December 15-én délután hét órától a Bukaresti Magyar Kulturális Intézet (korábban Balassi Intézet) bemutatja Hermann Gusztáv Mihály A székelyek rövid története (O scurtă istorie a secuilor) című könyvét, amely román nyelven jelent meg 2020-ban a Curtea Veche gondozásában. A szerzővel Sorin Mitu történész beszélget, az esemény a Bukaresti Magyar Intézet Facebook- és YouTube-oldalán követhető előzetes regisztráció nélkül.
A kötetről:
A székelyek története már önmagában megérdemel egy történetet, elég ha csak a történészek által vitatott eltérésekre gondolunk, mint például a székelyek eredete (amelyről néha a sci-fi határát suróló elméletek vagy akár összeesküvés-elméletek születtek), a székelyek pszichológiai profilja vagy mentalitásuk, motivációik vagy akár szokásaik. Az O scurtă istorie a secuilor (A székelyek rövid története) c. munka abból a meggondolásból született, hogy szétválasszuk tudományos alapú feltételezéseket a spekulációktól, a rendelkezésre álló régészeti és okleveles források alapján. A szerző saját bevallása szerint ez az első könyv amit eleve román nyelven gondolt és írt, nem anyanyelvén, magyarul. Ki akarta kerülni a fordítás szakaszát azért, hogy könnyebben azonosuljon a román olvasó mentalitásával, akinek szánta elsősorban ezt a könyvet és akitől azt várja el ez a munka, hogy egy másfajta perspektívából közelítse meg a történelmi realitást, mint amihez eddig szokva volt.
Hermann Gusztáv-Mihály (sz. 1955) történész, történelmet és művelődéstörténetet tanít a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Székelyudvarhelyi Tagozatán. Tudományos munkássága történész-muzeológusi tevékenysége idején kezdett kibontakozni, akkor körvonalazódott kutatási területe is, amely a székelység újkori, főként a 18–19. századi története lett. Ezen belül előnyben részesítette mentalitástörténeti kérdéseket, főképpen a székely rendi öntudat és a székelység magyarságtudata közti párhuzam tükröződéseit. Ez utóbbi kérdéskörhöz kapcsolódik a 2000-ben megvédett doktori disszertációja is, amelynek címe: A székely rendi öntudat a 18. században és a 19. század elején. A székely identitás-történetre vonatkozó kutatásai mellett tanulmányozta a széki intézmény és a közélet történetét Udvarhelyszéken. Kutatásai eredményeit tudományos ülésszakokon elhangzott előadások, szakmai és népszerűsítő kiadványokban közölt írásai és kilenc eddig megjelent könyve révén tette nyilvánossá.Szakmai hozzáértésének, szervezői és szerkesztői tevékenységének kimagasló eredménye a 2012-ben megjelent „székely-tankönyv”: A székelység története. Kézikönyv és tankönyv az általános iskola VI. és VII. osztályai (valamint minden érdeklődő) számára. Tagja volt a 2016-ban megjelent háromkötetes Székelyföld története szerkesztői és szerzői közösségének.
Sorin Mitu (sz. 1965) román történész, a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem Történelem és filozófia karának professzora. Kutatási területe Erdély története, összehasonlító imagológia és nemzetiség-elmélet. 1998-ban megjelent történelem tankönyve nagy port vert fel a román publicisztikában és közvéleményben. Számos tanulmánya mellett, amelyek különböző szaklapokban jelentek meg, tíz kötete látott eddig napvilágot, amelyekben Románia történelmének különböző aspektusait taglalja a 19. századtól egészen a 21. századig.
További részletek a Bukaresti Magyar Intézet honlapján.