No items found.

Amerikások emlékét idézik meg Szendrőben

A résztvevők közösen keresik fel a szendrői Amerikás házat, megtekintik a korabeli tárgyakból, fotókból, tengeren túli relikviákból összeállított izgalmas kiállítást, majd irodalmi szimpóziumra kerül sor a Bódva-völgyi városban.

 

Nagy utazásra hív minden érdeklődőt a Fiatal Írók Szövetsége (FISZ), Szendrő város önkormányzata és a Közművelődési Központ és Könyvtár június 17-én, péntek délután. 

 

A 16 órakor kezdődő esemény az idén tíz éve átadott Amerikás házban veszi kezdetét, az Egyesült Államokba és Kanadába több hullámban kivándorolt magyarok emlékét idéző kiállítás megtekintésével. „E tárlat unikum, nem csak a környékünkön. Képes közelebb hozni a ma emberét a 19. század végi és 20. század eleji eseményekhez, képes megértetni a kivándorlás motivációit, az új világ örömét, keserűségét, a honvágy hatalmát és a visszatérés küzdelmeit. A kiállítás számos eredeti dokumentumot és interaktív elemet is kínál, többek között egy kikötő-installációt, valamint egy tengeren túli zenélő fényképalbumot” – fogalmazott Szaniszló János polgármester. 

 

Az Amerikás ház után a vendégek a Közösségi Házat (Fő út 16.) veszik birtokukba, ahol Hadobás Sándor történész, nyugalmazott múzeumigazgató tart képes előadást a Bódva-völgyi kanadásokról, majd három irodalomtörténész – Szilágyi Zsófia a Szegedi Egyetem professzora, Mészáros Márton és Pataki Viktor a Károli Gáspár Református Egyetem oktatói – mutatja be Oravecz Imre Kossuth-díjas író regényfolyamát. 

 

Oravecz Imre 100 évet átfogó trilógiája egy észak-magyarországi család, az Árvaiak történetét írja meg, különös tekintettel az Amerikába történő kivándorlásukra, a 20. századi paraszt és munkás emigránsok életére, a magyart angol szavakkal vegyítő sajátos „vendégmunkás-nyelvhasználatukra” az új világban. „Oravecz elemi erővel ír meg olyan antropológiai és kulturális tapasztalatokat, mint hogy mit jelent felhőkarcolókat látni, hot dogot enni egy észak-magyarországi parasztembernek, lehetséges-e belebocsátkozni az amerikai (rög)valóságba és visszatérni Magyarországra. Sok Bódva-völgyi, köztük szülővárosom, Szendrő, egykori lakói is próbálkoztak az új kontinenssel. Úgy gondolom, hogy az Amerikás ház és Oravecz-regénytrilógiája szerencsésen kapcsolható össze a júniusi rendezvényen” – osztotta meg gondolatait Korpa Tamás, a FISZ elnökségi tagja. 

 

A „Meg is látszott rajta, hogy amerikás” címet viselő szimpóziumon Oravecz Imre műveiből Górász Péter előadóművész olvas fel rövid részleteket.

Összes hónap szerzője
Legolvasottabb